To jest czas, kiedy powinnaś przestać pić kawę

Picie kawy zbyt późno może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.
To jest czas, kiedy powinnaś przestać pić kawę
20.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Bez dwóch zdań, kawa to świetny sprzymierzeniec pochmurnych dni i zastrzyk energii na cały dzień. Co więcej, picie kawy to rytuał, bez którego nie wyobrażamy sobie naszej codzienności. Ale, kawę należy pić do określonej godziny. Dlaczego? Tego dowiesz się poniżej!

Kofeina może zakłócać funkcjonowanie naszego zegara biologicznego

Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się temu jak kofeina działa na organizm w określonych porach dnia. Dzięki kofeinie receptory mózgu są stymulowane, aby zapewnić energię i logiczne myślenie. Kofeina pobudza produkcję adrenaliny przez około dwie godziny, natomiast zwiększenie koncentracji trwa nawet do sześciu godzin. Dlatego ważne jest mierzenie filiżanek kaw, które wypijamy w ciągu dnia. I o ile w ciągu dnia, to pobudzenie jest jak najbardziej w porządku, tak wieczorem powinniśmy się raczej wyciszać, niż pobudzać.

Po tej godzinie nie pij kawy

Według naukowców najlepszym sposobem na uniknięcie skutków kofeiny jest wprowadzenie swojego rodzaju „godziny policyjnej” dla kawy. Warto wyznaczyć sobie porę dnia, w której nie pije się kawy, po to, żeby nie zakłócać jakości snu. Kofeina ma żywotność około sześciu godzin w naszym organizmie. Jeśli wypijesz kawę o 16, to na jej wypłukanie z organizmu musisz zaczekać do 22. Taka sytuacja może powodować podobne samopoczucie jak jet lag, zakłócać sen, a nawet opóźnić zasypianie.

Żeby cieszyć się dobrym snem, cała kofeina musi zniknąć przed zaśnięciem. Badanie opublikowane w Journal of Clinical Sleep Medicine w 2013 roku wykazało, że kofeina spożywana na 6 godzin przed snem może skrócić czas snu o godzinę.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.03.2023 18:47
Miałam nawyk picia kawy jak tylko otworzyłam oczy, to nic że bolał mnie żołądek i zbierało na wymioty- kawa musiała być. Od niedawna przerzuciłam się na herbatę konopną CBG i yerba mate faktycznie wpływa dodatnio: żadnego uczucia zmeczenia, bólu żołądka itp. A pierwsza kawa ok 11 i to dla smaku bo nie jest mi niezbędna. Niestety przerzuciłam się na herbatę dopiero jak poczułam że organizm tego potrzebuje najlepsza herbate kupuje w Konopnej Farmaacji w Poznaniu ale jak wszystko można kupić teraz w necie
odpowiedz
Daria (Ocena: 5) 21.02.2023 14:17
Już kilka miesięcy temu kawę przestałam pić. Teraz wole sięgać po mineralną cisowianke albo zieloną herbate. I pomyśleć, że jeszcze te kilka miesięcy temu nie każdy poranek od kawy zaczynałam. A teraz wszystko sie pozmieniało
odpowiedz
Polecane dla Ciebie