Jakie informacje o e-recepcie znajdziesz w Internecie?

Co jest do tego potrzebne?
Jakie informacje o e-recepcie znajdziesz w Internecie?
09.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

E-recepta stanowi duże ułatwienie, zarówno dla pacjentów, jak i lekarza.  Jak sprawdzić, co zawiera e-recepta, aby upewnić się, że leki są przyjmowane we właściwy sposób? Ile jest ważna e-recepta i co robić, gdy dojdzie do jej przeterminowania? Podpowiadamy.

E-recepta — jak ją otrzymać?

E-recepta to bardzo popularne rozwiązanie, które wiąże się z dużą oszczędnością czasu. Elektroniczna recepta jest wystawiana przed podmioty medyczne zdalnie i bez fizycznego udziału pacjenta. Osoba, która potrzebuje określonych leków, nie musi udawać się do przychodni, wystarczy, że zapisze się na konsultację z lekarzem online lub przez telefon.

Zanim podpowiemy, jak sprawdzić e-receptę online, warto wspomnieć, że taki dokument może wypisać lekarz dowolnej specjalności. Natomiast koszt zależy od oferty podmiotu medycznego, który organizuje konsultację z lekarzem. Standardowo umówienie się na e-wizytę to wydatek rzędu powyżej 100 złotych, jednak niektóre podmioty medyczne oferują pacjentom rabaty podczas ponownego skorzystania z usługi.

Jak sprawdzić, co zawiera e-recepta?

Elektroniczna recepta jest wystawiana po wypełnieniu przez pacjenta krótkiego formularza oraz odbyciu zdalnej konsultacji lekarskiej, podobnie jak tutaj: https://naszarecepta.pl/.

Jak sprawdzić, co zawiera e-recepta? Informacja o przepisanych lekach, wraz ze sposobem dawkowania jest przesyłana do pacjenta SMS-em oraz w wiadomości e-mail. Można ją sprawdzić także po zalogowaniu się z przeglądarki internetowej na konto IKP.

Wybranie zakładki Recepty umożliwi sprawdzenie wszystkich dotychczas wystawionych e-recept oraz recept papierowych (zrealizowanych od stycznia 2019 roku). Z poziomu tego okna można śledzić status wniosków o wystawienie recepty na przyjmowane leki. Możliwe jest również wyświetlenie takich informacji jak np.:

  • nazwa przepisanego leku,
  • dawkowanie przepisanego leku,
  • częstotliwość oraz czas stosowania leku,
  • dodatkowe informacje, np. po jakim czasie lek zaczyna działać.

Dzięki temu pacjent może się upewnić, że leki są przyjmowane prawidłowo i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak sprawdzić e-receptę online z poziomu telefonu?

Elektroniczną receptę można sprawdzić także z poziomu smartfona. W tym celu należy zainstalować bezpłatną aplikację mobilną Ministerstwa Zdrowia — mojeIKP. Po zarejestrowaniu się i zalogowaniu na konto pacjent może przeglądać wszystkie dotychczas wystawione e-recepty na ekranie telefonu.

Jak zrealizować e-receptę?

Pacjent chce wiedzieć, jak sprawdzić e-receptę online, najczęściej w celu przypomnienia sobie, w jaki sposób stosować dany lek. Drugim powodem jest chęć zrealizowania elektronicznej recepty w aptece, do czego jest potrzebny specjalny 4-cyfrowy kod. Wystarczy podać farmaceucie ten numer oraz PESEL i można wykupić przepisane przez lekarza leki. W bardziej nowoczesnych aptekach można także pokazać ekran smartfona i dać do zeskanowania kod QR.

Jeśli chodzi o realizację e-recepty w obcym kraju, wcześniej pacjent musi wyrazić zgodę na obsługę e-recept za granicą z poziomu swojego konta IKP. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że możliwość zakupu leków na receptę za granicą zależy od prawa obowiązującego w danym kraju. Najlepiej zapytać o to lekarza przed wystawieniem e-recepty. A jeśli pacjent chce kupić leki na terenie naszego kraju i następnie przewieźć do innego państwa, warto sprawdzić wcześniej obowiązujące zasady.

Ile jest ważna e-recepta?

Termin ważności e-recepty określa lekarz wystawiający receptę. Co do zasady jest ona ważna do 30 dni, natomiast w niektórych przypadkach lekarz może zaznaczyć dłuższy termin ważności, nawet do roku daty wystawienia. Po upływie tego okresu nie będzie już można wykupić przepisanych leków, chyba że elektroniczna recepta zostanie odnowiona przez lekarza lub zastąpiona nową receptę.

Ile opakowań leku może się znaleźć na e-recepcie?

Liczbę opakowań leku na e-recepcie również określa lekarz wystawiający receptę. Co do zasady maksymalnie można przepisać 4 opakowania leków, następnie pacjent powinien odbyć ponownie konsultację z lekarzem i poprosić o nową elektroniczną receptę.


Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie