Czy naprawdę można umrzeć z powodu złamanego serca?

Syndrom złamanego serca to nie wymysł na potrzeby filmów.
Czy naprawdę można umrzeć z powodu złamanego serca?
06.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Prawdą jest, że istnieje emocjonalna reakcja na taką sytuację jak zerwanie, która może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Każdy kto ma „złamane serce”, znajduje się w dość trudnej sytuacji. Czujemy się wtedy, jakby nasze serce pękało na tysiące części. Złamane serce z powodu rozstania boli naprawdę. Tak bardzo czasami, że może nam się wydawać, że umieramy.

Czy można umrzeć z powodu złamanego serca?

Czasami zdarza się również, że po bolesnym rozstaniu ulubione lody i hektolitry łez nie wystarczą, aby poprawić sytuację. Kiedy „syndrom złamanego serca” staje się niebezpieczny dla naszego zdrowia? Dowiedz się poniżej.

Za tym syndromem stoi naprawdę poważna choroba. Z medycznego punktu widzenia, mówimy wtedy o kardiomiopatii Takotsubo. Chodzi o ostrą chorobę serca, która może wystąpić w momencie silnego stresu psychicznego, takiego jak żal, tęsknota, czy bolesne rozstanie. Ten stan wywołują silne emocje, który doświadczamy w wyniku trudnych, wręcz traumatycznych przeżyć.

Podczas tych emocji uwalniane są hormony stresu w coraz większym stopniu, nasz układ nerwowy ulega nadmiernej aktywacji i w efekcie dochodzi do zaburzenia funkcji serca. Badania USG wykazuje wówczas obrzęk lewej komory serca. Permanentny stres związany z tak silnymi emocjami nie jest nieszkodliwy. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca. Czy wiesz, że co 20. osoba dotknięta syndromem złamanego serca umiera?

Ważne, żeby w takiej sytuacji obserwować swój organizm i reagować, kiedy dostrzeżemy niepokojące symptomy. Warto wiedzieć, że objawy syndromu złamanego serca są podobne do objawów zawału serca. Mowa o bólu i ucisku w klatce piersiowej, duszności, zaburzenia rytmu serca, nudności czy bólu w nadbrzuszu.

Różnica między syndromem złamanego serca, a faktycznym zawałem jest taka, że podczas badania pacjentów ze złamanym sercem brakuje typowych czynników wywołujących zawał serca, takich jak zatkane tętnice.

Najczęściej, serce dotknięte tym syndromem, regeneruje się po kilku dniach lub tygodniach i nie ma się co obawiać trwałych uszkodzeń.

Kto jest najbardziej dotknięty „syndromem złamanego serca”?

90 procent przypadków to kobiety. Założenia lekarzy sugerują, że hormony kobiece odgrywają tu pewną rolę. Szczególnie tym syndromem i ewentualnymi konsekwencjami dotknięte są kobiety w wieku od 50 do 80 lat. Co więcej, zmniejszony poziom estrogenu związany z menopauzą sprawia, że kobiety są bardziej podatne na stres, co może zwiększyć ryzyko kardiomiopatii Takotsubo.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie