Czy sauna jest zdrowa?

Jakie są korzyści dla ciała i urody wynikające z… pocenia się?
Czy sauna jest zdrowa?
31.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Wizyta w saunie dla wielu osób oznacza tylko zdrowie. Ale czy tak jest faktycznie? Tego dowiesz się poniżej.

Sauna – jakie są korzyści zdrowotne?

Wraz z nadejściem niskich temperatur, coraz więcej osób chętnie korzysta z sauny. Ta uważana jest za miejsce relaksu, wytchnienia i zdrowia. Ale czy faktycznie wizyta w saunie to tylko zdrowie? Jak długo powinna trwać sesja w saunie i czy sauna jest zdrowa dla skóry i włosów? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Korzystanie z sauny ma wiele zalet zdrowotnych. Wizyta w saunie poprawia ukrwienie i funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego. Co więcej, nasza skóra jest oczyszczona. Sesja w saunie likwiduje napięcie i stres. Jeśli do tego dołożysz naprzemienne zimne prysznice to wzmocnisz układ odpornościowy. Tak naprawdę nie sposób zliczyć zalet sauny, jest w zasadzie zdrowa dla całego naszego organizmu. Niemniej jednak, wybierając się do sauny, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Ile minut w saunie jest zdrowe?

Idealnym przedziałem czasowym jest ten od 8 do 15 minut, bo wtedy organizm jest wzmocniony a nie przeciążony. Najzdrowszymi są sauna fińska, biosauna i łaźnia parowa. Którą wybrać? To zależy od indywidualnych preferencji!

Sauna fińska – zalety

Temperatura w niej sięga od 80 do 100 stopni Celsjusza, a wilgotność waha się od 10 do 30 procent. Sauna fińska jest uważana za absolutną klasykę. Wyłożona drewnem, posiada kamienny piec, gdzie podczas seansu można sporządzić kojący napar. Dlaczego pocenie się w saunie fińskiej jest dobre dla naszego organizmu? Przede wszystkim reguluje temperaturę skóry, pobudza krążenie i totalnie relaksuje.

Biosauna – zalety

Temperatura w niej sięga od 50 do 60 stopni Celsjusza, a wilgotność mieści się w granicach 30 do 55 procent. To lżejsza wersja klasycznej sauny fińskiej. Ta przyjemna temperatura jest generowana za pomocą promieniowania podczerwonego. Terapia światłem i olejki eteryczne w biosaunie są szczególnie polecane dla tych osób, dla których w saunie fińskiej jest za gorąco.

Sauna parowa - zalety

Temperatura w niej sięga od 40 do 50 stopni Celsjusza, a wilgotność w granicach 80 do 100 procent. W saunie parowej pocisz się głównie z powodu wysokiej wilgotności, a nie temperatury. Jakie ma korzyści? Przede wszystkim oczyszczenie skóry – pory się otwierają, a błony śluzowe są nawilżone. Skóra po wizycie w saunie parowej jest cudownie miękka.

Czy sauna jest dobra dla skóry?

Zdecydowanie tak, to swojego rodzaju naturalny upiększacz. Kiedy się pocimy, nasze pory się otwierają, pozwala to na odpływ nadmiaru sebum i pozbycie się martwych komórek skóry. Wizyta w saunie likwiduje drobne stany zapalne i sprawia, że szybciej się goją. Dodatkowo warto wspomnieć, że regularne wizyty w saunie mogą działać wspomagająco w przypadku chorób skóry, takich jak łuszczyca.

Czy sauna jest dobra na włosy?

Warto pamiętać, że włosy tracą wilgoć w wysokich temperaturach. To sprawia, że po wizycie w saunie, włosy wydają się suche i łamliwe. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim włosów farbowanych lub poddanych zabiegom chemicznym. Żeby sauna nie zaszkodziła włosom najlepiej jest założyć turban, który uchroni je przed działaniem wysokiej temperatury.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie