Kwas foliowy (witamina B9) – rola w organizmie i źródła

Kwas foliowy, inaczej nazywany witaminą B9, to organiczny związek chemiczny, który odgrywa w organizmie liczne funkcje.
Kwas foliowy (witamina B9) – rola w organizmie i źródła
31.01.2023

Kojarzony jest przede wszystkim z układem nerwowym. Kwas foliowy dostarczany jest do organizmu razem z pożywieniem. Sprawdź, w których produktach spożywczych jest go najwięcej i dlaczego ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy B9.

Kwas foliowy – co to jest i gdzie występuje?

Kwas foliowy to organiczny związek chemiczny, należący do witamin z grupy B. Dla jego określenia stosuje się różne nazwy, w tym m.in.: witamina B9, kwas pteroiloglutaminowy, folacyna, folan. Kwas foliowy odkryty został na przełomie lat 30. i 40. ubiegłego wieku, w 1941 r. został po raz pierwszy wyizolowany z liści szpinaku, a w 1946 r. opracowano syntetyczną jego formę.

Kwas foliowy dostarczany jest do organizmu razem z żywnością, w której występuje w postaci folianów, czyli soli. W niewielkich ilościach jest produkowany w organizmie człowieka przez saprofityczną florę jelit. Do dobrych źródeł tego związku należą: wątroba wołowa, otręby pszenne, szpinak, brokuły, korzeń pietruszki, brukselka, sałata, kapusta, szparagi, kalafior. W mniejszych ilościach witamina B9 obecna jest m.in. w: soi, burakach, nasionach słonecznika, pomidorach, grochu, fasoli, pomarańczach, żółtku, pszenicy, soczewicy, orzechach, drożdżach piwowarskich, bananach, awokado.

Rola kwasu foliowego w organizmie

Kwas foliowy to związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Razem z witaminą B12 regulują wzrost, rozwój, rozmnażanie i funkcjonowanie komórek. Witamina B9 wykazuje korzystny wpływ na kondycję psychiczną, wspiera pracę mózgu i funkcjonowanie układu nerwowego. Uczestniczy w zachowaniu materiału genetycznego i przekazywaniu cech dziedzicznych komórek. Bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, które są podstawowym składnikiem DNA, a także w wytwarzaniu kwasu żołądkowego, w związku z czym usprawnia pracę układu pokarmowego. Pozytywny wpływ kwasu foliowego można zaobserwować również w obrębie układu krążenia. To tzw. czynnik antyanemiczny, czyli substancja, która zmniejsza ryzyko niedokrwistości. Witamina B9 pobudza procesy krwiotwórcze, czyli produkcję erytrocytów (czerwonych krwinek). Uczestniczy również w profilaktyce chorób nowotworowych.

Kwas foliowy – znaczenie w ciąży

Witamina B9 w sposób szczególny ważna jest w ciąży. Zbyt niski jej poziom wiąże się z ryzykiem poważnych zaburzeń rozwojowych u płodu – prowadzi do wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego (wady cewy nerwowej). Niedobory kwasu foliowego mogą skutkować rozwojem bezmózgowia, przepukliny rdzenia kręgowego, rozszczepów podniebienia, wrodzonych wad serca czy innych nieprawidłowości w okresie prenatalnym. Do powstania tych wad dochodzi na samym początku ciąży, dlatego zaleca się suplementowanie witaminy B9 przed ciążą. Kwas foliowy jest jednym ze składników, które determinują masę ciała i rozwój noworodków. Stąd zbyt niski jego poziom sprzyja zahamowaniu wzrostu. Niedobór tej witaminy może skutkować przedwczesnym porodem.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie