Jakich błędów nie należy popełniać pijąc poranną kawę?

Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki kawy? Rozumiemy, ale uważaj, by nie popełniać tego błędu, który może odbić się na twoim zdrowiu!
Jakich błędów nie należy popełniać pijąc poranną kawę?
24.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Większość z nas pije kawę z samego rana. Bez wątpienia kofeina pomaga się obudzić, a dla wielu ludzi to rytuał, bez którego nie wyobrażają sobie początku dnia. Należy jednak uważać, by ten poranny nawyk nie miał negatywnego wpływu na twoje zdrowie.

Picie kawy rano – dobry czy zły pomysł?

Spożywanie kawy w małych dawkach nie jest szkodliwe dla zdrowia. Wysoki poziom przeciwutleniaczy sprawia, że wręcz kawa jest sprzymierzeńcem i korzystnie działa na twój organizm. Poza tym kawa daje konkretny zastrzyk energii, pobudza i sprawia, że jesteś bardziej aktywna.

To nie wszystko. Badania przeprowadzone w 2017 roku przedstawiły niespodziewany korzystny wpływ picia kawy na funkcjonowanie wątroby. W analizie wzięło udział ponad 2500 osób i można było zauważyć, że spożywanie trzech kaw dziennie wiąże się ze zmniejszeniem „blizn” w wątrobie związanych z marskością wątroby. Dodatkowo kawa zmniejsza o 25% ryzyko pojawienia się nowotworu wątroby. Reasumując, poranna kawa może być zdrowym odruchem, pod warunkiem, że wiesz, jak ją pić.

Czy można pić kawę na pusty żołądek

Niekoniecznie! Po pierwsze może drażnić żołądek, prowadzić do jego nadwrażliwości, a dodatkowo kawa może prowadzić do przyrosty masy ciała. Kawa odgrywa znaczącą rolę w wahaniach wagi. Stymuluje produkcję kortyzolu, a poranna filiżanka kawy może sprzyjać magazynowaniu tłuszczu w brzuchu.

Pić kawę rano czy nie?

Tak, ale najlepiej z małą przekąską lub po śniadaniu, aby opóźnić i uniknąć nadmiernej produkcji kortyzolu, zwanego hormonem stresu.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie