Chcesz być zdrowa? Rób tę czynność co 30 minut!

Zapomnij o jodze przy biurku, siedzeniu na piłce czy rozciąganiu na krześle! Wiemy, co zrobić, żeby zmniejszyć ból spowodowany siedzącym trybem życia.
Chcesz być zdrowa? Rób tę czynność co 30 minut!
17.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Siedzący tryb życia to jedna z najgorszych opcji w naszym życiu. I choć wiele zawodów wymaga od nas siedzenia przy biurku całymi dniami, tak prawdą jest, że siedzący tryb życia może powodować wiele problemów, zarówno w krótkiej jak i dłuższej perspektywie.

Siedzący tryb życia – jakie są zagrożenia dla naszego zdrowia?

Codziennie to samo, wstajesz, szykujesz się, jedziesz do pracy lub siadasz przy stole w domu i otwierasz komputer. I tak cały dzień, z niewielkimi przerwami. Ten schemat czynności powtarzasz codziennie. Siedzący tryb życia nie jest korzystny dla twojego ciała i zdrowia, a ból wynikający z ubogiej ilości ruchu może pojawić się z czasem. Co więcej, siedzący tryb życia i nieprzyjmowanie prawidłowej postawy w ciągu dnia, i brak dbania o mobilność mogą prowadzić do katastrofy!

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Medicine&Science in Sports&Exercie wzięło udział jedenastu dorosłych. Nakazano im pozostać w pozycji siedzącej przez osiem godzin, przez pięć kolejnych dni. Pierwszego dnia uczestniczy mieli krótkie przerwy na skorzystanie z toalety. W inne dni naukowcy testowali różne strategie, aby określić idealną liczbę przerw dla organizmu i najbardziej korzystne ćwiczenia podczas tych przerw.  Okazuje się, że odpowiedź na problemy wynikające z siedzącego trybu życia jest znaczeni prostsza niż mogłoby się wydawać.

Aby zmniejszyć szkodliwe skutki siedzącego trybu życia wystarczy spacerować co trzydzieści minut. Lekki spacer przez pięć minut to jedyna słuszna strategia, która obniżyła poziom cukru we krwi, zmniejszyła uczucie zmęczenia, poprawiła nastrój i dodała energii. Co więcej, poza korzyściami fizycznymi, ten spacer pozytywnie wpłynął również na zdrowie psychiczne.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Hania (Ocena: 5) 20.01.2023 12:00
Każda kobieta powinna kontrolować swoje cykle. U mnie sprawdza się kontrola poziomu LH przy pomocy testera owulacyjnego Afrodyta.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie