Polacy tracą słuch! Przyczyny zaburzeń słuchu i sposoby leczenia

Narażenie na hałas, kontakt z substancjami toksycznymi, ale też bagatelizowanie sygnałów wskazujących na pogorszenie słuchu – wszystko to sprawia, że z roku na rok słyszymy coraz gorzej.
Polacy tracą słuch! Przyczyny zaburzeń słuchu i sposoby leczenia
14.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Problem dotyczy prawie 3 mln Polaków! Jak się chronić?

Ile osób w Polsce ma problemy ze słuchem?

Przeprowadzony w 41 polskich miastach Narodowy Test Słuchu ujawnił, jak bardzo potrzebni nam są specjaliści laryngolodzy i wczesna diagnoza. Na niedosłuch i inne formy zaburzeń słuchu cierpi aż 6% populacji. Na całym świecie z chorobą tą zmaga się aż 1,5 mld osób.

Niedosłuch jest problemem cywilizacyjnym. Dotyczy nie tylko Polski – zmagają się z nim wszystkie kraje. Niestety, jak wynika z danych udostępnianych przez Światową Organizację Zdrowia, aż 83% pacjentów, którzy powinni nosić aparaty słuchowe, nie robi tego. Tymczasem każda przychodnia i klinika laryngologiczna dobiorą taki aparat i dopasuje jego ustawienia do potrzeb i stanu słuchu pacjenta.

Problemy ze słuchem to nie tylko gorsze odbieranie dźwięków. To też znaczące pogorszenie jakości życia. Osoba, która źle słyszy, zaczyna mieć problem w relacjach międzyludzkich. Staje się nerwowa, drażliwa, a nawet wycofuje się z życia społecznego. W skrajnych przypadkach nieleczony niedosłuch może być przyczyną depresji i innych chorób o podłożu emocjonalnym. 

Co niszczy słuch?

Utrata słuchu następuje stopniowo – na tyle powoli, że często nie zostaje w ogóle zauważona. W starszym wieku stanowi wynik naturalnego procesu starzenia organizmu. Ma związek z degeneracją komórek rzęskowych, usztywnieniem błony bębenkowej oraz niszczeniem elementów nerwowych, które przewodzą impulsy do mózgu. Statystycznie szybciej i częściej głuchną mężczyźni niż kobiety.

Do specjalistów laryngologów zgłaszają się coraz młodsze osoby, które zauważyły u siebie pogorszenie słuchu. Podstawową przyczyną tego problemu jest hałas. Uciążliwy, o dużym natężeniu, powoduje uszkodzenie receptorów słuchowych i mikrourazy kosteczek słuchowych. W obronie zaczynają one obrastać dodatkową chrząstką, twardnieją i przestają się ruszać. W rezultacie stają się coraz gorszymi przekaźnikami fali dźwiękowych do mózgu.

Nadmierny hałas to nie tylko praca w uciążliwych warunkach, np. na halach produkcyjnych. To także m.in. nadmierne i niewłaściwe korzystanie ze zdobyczy współczesnej technologii. Słuchanie głośnej muzyki, szczególnie w słuchawkach z wtykami usznymi, może powodować problemy ze słuchem nawet u bardzo młodych osób! Warto zdać sobie sprawę także ze szkodliwości hałasu ulicznego, na który uskarża się ponad 70% Polaków. Długie przebywanie w hałasie o natężeniu 80–90 dB upośledza umiejętność słyszenia najcichszych dźwięków i źle wpływa na jakość życia. W rezultacie osłabia funkcjonowanie układu nerwowego i narządów wewnętrznych.

Co zrobić, żeby nie stracić słuchu?

Podstawą zdrowia uszu jest unikanie nadmiernego hałasu. W przypadku młodych osób niezwykle istotne okazuje się właściwe korzystanie z urządzeń elektronicznych. Oczywiście słuchanie muzyki, spotkania online czy odrabianie prac domowych ze słuchawkami na uszach nie jest niczym złym. Przyjmuje się, że dźwięki poniżej 35 dB nie są szkodliwe dla zdrowia. Natomiast te z przedziału 35-70 dB – już tak. Unikajmy długiego przebywania w hałasie ulicznym, a gdy to możliwe – spędzajmy jak najwięcej czasu na łonie natury.

Niezwykle istotne jest też unikanie substancji toksycznych, takich jak dym tytoniowy, metale ciężkie, ale też miejski smog. Duże znaczenie ma też dbanie o zdrowie, m.in. doleczanie infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśl i laryngolog prywatnie zleci nam np. leczenie antybiotykiem, przyjmujemy do końca wszystkie zalecone dawki. Niewyleczone stany zapalne źle wpływają na drożność kanałów słuchowych. Nagromadzenie wydzieliny może doprowadzić np. do zarośnięcia przewodów słuchowych.

Nawet pozornie subtelne problemy ze słuchem wymagają wizyty u laryngologa. Specjalista wykona lub zleci proste, bezbolesne badanie słuchu. Na jego podstawie określi dalszy kierunek leczenia. Czym wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym większa szansa na zatrzymanie, a nawet odwrócenie procesu utraty słuchu!

Jak słyszy osoba z niedosłuchem?

Objawy niedosłuchu są nieoczywiste – bywają mylone z przemęczeniem, osłabieniem koncentracji lub po prostu brakiem uwagi. Osoba zmagająca się z problemami ze słuchem nieraz skłonna jest obarczać otoczenie za „zbyt ciche” lub niewyraźne mówienie, lub winić telewizor i inne urządzenia elektroniczne za niewystarczające głośne emitowanie dźwięków.

Pierwszym symptomem niedosłuchu najczęściej są szumy uszne. Pacjent słyszy dźwięki, jednak często ich nie rozumie – stąd uczucie rozdrażnienia. Najczęściej pojawia się problem z usłyszeniem głosek p, k, f, h, t, s i sz. Właśnie dlatego mowa wydaje się niezrozumiała. Jeszcze trudniej zrozumieć cokolwiek w hałasie, np. gdy w jednym pomieszczeniu rozmawia kilka osób.

Ubytek słuchu średniego stopnia uniemożliwia odbieranie dźwięków cichych i umiarkowanie głośnych. Pacjent często prosi o powtórzenie wypowiedzianego zdania. Ciężki ubytek słuchu sprawia, że chory rozumie tylko słowa wypowiadane głośno i wyraźnie. Do tego sam głośno mówi – zakłada, że tylko dzięki temu rozmówca go słyszy. Osoba z głębokim ubytkiem słuchu nie jest w stanie porozumiewać się bez aparatu słuchowego.

Czy słuch da się wyleczyć?

Profesjonalna klinika laryngologiczna na podstawie przeprowadzonych badań rozpozna przyczynę ubytku słuchu. Na jej podstawie rozpocznie odpowiednie leczenie. Specjaliści laryngolodzy są w stanie drogą chirurgiczną usunąć zmiany wysiękowe w uszach. Nieraz szumy uszne czy niedosłuch są spowodowane stanami zapalnymi czy zatkaniem ucha np. woskowiną lub ciałem obcym. W takim wypadku wystarczy usunąć przeszkodę blokującą prawidłowy odbiór dźwięków.

Nawet duże zaniedbania nie przekreślają nadziei na przywrócenie słuchu. Jeśli pozostała choćby śladowa zdolność przetwarzania dźwięków, laryngolog prywatnie lub na NFZ może ją wykorzystać. Współczesna medycyna oferuje wysokiej klasy urządzenia elektroniczne oraz aparaty słuchowe, dzięki którym pacjent odzyskuje zdolność prawidłowego odbierania sygnałów ze świata.

Obecnie aparaty słuchowe są nie tylko zaawansowane pod względem zdolności przywracania słuchu, ale też pod względem wizualnym. W niczym nie przypominają już tradycyjnych, białych lub beżowych plastikowych nakładek, których wiele osób po prostu się wstydziło. Nowoczesne aparaty są prawie niewidoczne. Mogą też przypominać ozdobę lub słuchawkę bezprzewodową. Jednak najważniejsze korzyści to te zdrowotne – poprawa słuchu znacząco poprawia jakość życia. Zamiast więc stać się jednym z milionów Polaków, którzy tracą słuch, zadbaj o swoje zdrowie i udaj się do laryngologa!

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie