Dlaczego kobietom jest trudniej rzucić palenie?

Jaki jest odpowiedni wiek na rzucenie palenia?
Dlaczego kobietom jest trudniej rzucić palenie?
fot. istock.com
02.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Zdecydowanie nierówności pod względem płci widoczne są również i w tym temacie. Według najnowszych badań, to kobiety mają większe trudności z rzuceniem palenia niż mężczyźni.

Kobietom trudniej rzucić palenie – dlaczego?

Oczywiście najlepszą opcją jest w ogóle unikanie palenia i nierozpoczynanie tego nałogu. Ale kiedy już jest po fakcie sukcesem jest, kiedy zdecydujesz się na rzucenie palenia. Uzależnienie od tytoniu to prawdziwy nałóg, a wyzwolenie się z jego szponów nie jest takie proste.

Czy wiesz, że maksymalny wiekiem na skuteczne rzucenie palenia jest 35 rok życia? Tak przynajmniej wynika z badań opublikowanych w najnowszym US National Health Survey. Wspomniane badania potwierdzają również, że osoby, które rzuciły palenie przed 35 rokiem życia mają śmiertelność ze wszystkich potencjalnych przyczyn zbliżoną do osób, które nigdy nie paliły.

fot. istock.com

Z kolei szwedzcy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że kobietom jest trudniej rzucić palenie. Dlaczego?

Zobacz więcej: Rozwód podczas snu… Czy to coś złego?

Nikotyna ma inny wpływ na mózg kobiety. Już jeden papieros wystarcza, by zablokować produkcję estrogenu. Ta blokada obniża poziom aromatazy  (enzymu biorącego udział w metabolizmie leków), centrum nerwowym zaangażowanym w emocje, zachowania ale także uzależnienia.  A to prowadzi do trudności w zrezygnowaniu z palenia i uwolnienia się od uzależnienia od nikotyny.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie