Recepta przez internet. Innowacja, którą pokochało miliony Polaków

Możliwość załatwienia wielu spraw przez internet jest wygodą, której jako społeczeństwo potrzebowaliśmy.
Recepta przez internet. Innowacja, którą pokochało miliony Polaków
31.10.2022
Katarzyna Lemanowicz

Pęd w życiu, który sobie narzuciliśmy, doprowadził do tego, że recepta przez internet to luksus, w który inwestujemy bez mrugnięcia okiem.

Nowoczesność w sektorze medycznym

Przepełnione przychodnie, podstarzałe sprzęty, czy kiepska dostępność do specjalistów to olbrzymia bolączka w naszym kraju, z którą wiele prywatnych gabinetów i placówek medycznych próbuje walczyć. Na szczęście Ministerstwo Zdrowia dostrzega te bolączki i w miarę możliwości stara się uelastycznić i unowocześniać sektory, które najbardziej tego potrzebują.

Jednym z pierwszych ruchów, które zostały bardzo docenione przez społeczność w naszym kraju, to przychodnie i gabinety online. Dzięki temu wielu lekarzy i specjalistów ma możliwość prowadzenia konsultacji online, co usprawnia przepływ pacjentów w wielu miejscach, a osoby z miejscowości wykluczonych komunikacyjnie bądź z miejscowości, które nie są atrakcyjne dla wielu specjalistów, mogą bezpiecznie i w pełni legalnie skorzystać z usług medycznych na odległość. Magia internetu działa w tym przypadku bardzo dobrze, ponieważ konsultacje online nie opierają się już na samej konsultacji, ale i również lekarz ma pełne prawo do wystawiania dokumentów, takich jak recepta przez internet, czy L4, co jeszcze bardziej punktuje w oczach Polaków od kilku lat.

 

Legalne konsultacje online

Prawo do konsultacji online z pacjentem ma lekarz, który ma prawo do wykonywania zawodu. Zdecydowana większość platform medycznych, na przykład, takich jak haloDoctor, zrzesza lekarzy i specjalistów z każdej dziedziny, którzy odpłatnie oferują pełnoprawne konsultacje online dla zainteresowanych pacjentów. Podczas konsultacji – jeśli wymaga tego sytuacja, może zostać wystawiona recepta przez internet, która będzie do zrealizowania w każdej aptece na terenie naszego kraju. Jak powszechnie już wiadomo, wystawiona recepta przez internet ma taką samą wartość jak recepta wystawiona w gabinecie. Każda e-Recepta składa się 4-cyfrowego kodu, który należy przedyktować farmaceucie w aptece wraz z numerem pesel. Nie ma żadnych zakazów, jeśli chodzi o wykup recepty osoby trzeciej, w takim przypadku należy posiadać kod recepty i numer pesel tej osoby, do której powinny trafić leki.

Wystawiona recepta przez internet ma taki sam termin ważności do wykupu leków, jak jej papierowy odpowiednik, więc jeśli przez ostatnie kilka lat otrzymywaliśmy receptę na lek, która miała ważność 30 dni, to aktualna elektroniczna recepta jest również tyle ważna. Podczas konsultacji z lekarzem można zawsze dopytać o ważność recepty, aby ewentualnie nie przegapić daty konieczności realizacji.

 

Lekarz rodzinny na NFZ w haloDoctor

Od niedawna platforma haloDoctor współpracuje z nowoczesnymi placówkami Jutro Medical, które oferują konsultacje online z lekarzem rodzinnym w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przed wyborem tego typu konsultacji, należy mieć na uwadze, że w ciągu roku możemy dwukrotnie bezpłatnie zmienić lekarza POZ, trzecia i kolejna zmiana wiąże się z opłatą.

Jak skorzystać z konsultacji online? To jest bardzo proste, należy:

  • uzupełnić formularz na stronie o dane, takie jak adres e-mail, numer telefonu oraz hasło do aplikacji,
  • pobrać aplikację, uruchomić ją i uzupełnić o odpowiednie dane, które są konieczne w przypadku zmiany lekarza i pielęgniarki POZ,
  • uruchomić czat z lekarzem.

 

Konsultacja w takiej formie jest pełnoprawnym odzwierciedleniem konsultacji w gabinecie, z wyłączeniem możliwości przeprowadzenia badań na miejscu, takich jak: pomiar ciśnienia, EKG czy pobranie krwi do badań. Jednak to nie jest przeszkodą, ponieważ lekarz może wystawić skierowanie na odpowiednie badania, które są potrzebne do dalszej diagnostyki. Recepta przez internet również zostanie wystawiona i zależnie od ustawień na Internetowym Koncie Pacjenta, taka wystawiona recepta przez internet zostanie wysłana wiadomością SMS lub e-mail.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie