Jak pozbyć się pulsującego bólu głowy?

Pulsujący ból głowy może być uciążliwy i utrudniać normalne funkcjonowanie.
Jak pozbyć się pulsującego bólu głowy?
13.06.2022

Ból lokalizuje się w różnych częściach i jest typową dolegliwością przy migrenach, zapaleniach tętnicy skroniowej, stanach zapalnych ucha środkowego, ale także w przebiegu zapalenia zatok. Często odczuwamy go po bokach głowy.

Jakie są przyczyny pulsującego bólu głowy?

Pulsujący ból głowy jest zwykle objawem wtórnym innej dolegliwości. Mogą go wywoływać stany zapalne zatok, wówczas nasila się szczególnie przy schylaniu. Opisywany jest jako narastający i dokuczliwy. Podobnie przy zapaleniu ucha środkowego oraz tętnicy skroniowej, chociaż w tym drugim przypadku częściej lokalizuje się z przodu głowy. Pulsujący ból głowy po bokach jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów migreny. Może być bardzo dokuczliwy, utrudniać normalne funkcjonowanie i nasilać się w trakcie wykonywania codziennych czynności, również schylania się. Osoby, które dotyka, wskazują na powiązanie dolegliwości ze zmianami ciśnienia. W trakcie ataku chora osoba wykazuje mniejszą tolerancję na światło, hałas oraz intensywne zapachy. W wielu przypadkach objawami dodatkowymi są m.in. ogólny spadek kondycji, mdłości, wymioty, zaburzenia koncentracji, a także błędnika. 

Pulsujący ból głowy może być wynikiem nadmiernego przemęczenia lub stresu. Wielogodzinna praca przed ekranem komputera obciąża wzrok, co może wywołać migrenowe bóle głowy. Przewlekły stres, z którym nie umiemy sobie poradzić, a także problemy z zasypianiem sprawiają, że organizm bólem manifestuje to, co się z nim dzieje. 

Jak radzić sobie z pulsującym bólem głowy?

W doraźnym leczeniu bólu głowy różnego pochodzenia sprawdzają się leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) dostępne bez recepty. Zawarte w nich substancje czynne, np. ketoprofen, charakteryzują się szybkim działaniem i pozwalają wrócić do pełnej sprawności. Przed ich zażyciem należy jednak zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, w której określone jest dawkowanie i przeciwwskazania do stosowania leku.

W celu szybszego złagodzenia bólu warto też położyć się w chłodnym, zaciemnionym i dobrze przewietrzonym pomieszczeniu. Odpoczynek pozwoli na lepszą regenerację. Ponieważ dolegliwości często są wynikiem odwodnienia, dobrą praktyką jest popijanie niewielkimi łykami wody. W trakcie ataku należy odstawić komputer czy inną pracą, aby dodatkowo nie wytężać wzroku. 

W leczeniu pulsujących bólów głowy najważniejsza jest jednak profilaktyka. Warto zwrócić uwagę na tzw. higienę pracy i wprowadzić dobre nawyki do swojego dnia pracy. Godziny, które spędzamy przed ekranem komputera, warto przerywać krótkimi spacerami i chwilami relaksu. Koniecznie należy znaleźć czas na aktywność fizyczną, która nie tylko wzmacnia organizm, lecz także pozwala się zrelaksować i nie myśleć o rzeczach, które wywołują stres. Jeśli nie umiemy sobie poradzić z nadmiernym zdenerwowaniem, dobrze opanować techniki relaksacyjne, np. ćwicząc jogę czy medytując. Równie ważna jest zbilansowana dieta. Ból głowy często jest wynikiem głodu i odwodnienia. Lekkostrawne i spożywane częściej posiłki wzmocnią organizm i usprawnią jego funkcjonowanie.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie