Jak skutecznie spowalniać krótkowzroczność u dzieci?

Są już znane wyniki sześcioletniego badania klinicznego
Jak skutecznie spowalniać krótkowzroczność u dzieci?
fot. istock.com
03.06.2022
Katarzyna Lemanowicz

Soczewki okularowe wykorzystujące technologię D.I.M.S., stosowane w celu spowalniania postępu krótkowzroczności u dzieci, wykazują długotrwałą skuteczność i brak tzw. efektu odbicia, czyli tempo progresji wady po zaprzestaniu ich stosowania nie ulega przyspieszeniu – wynika z najnowszych badań klinicznych zrealizowanych przez Centrum Badań nad Krótkowzrocznością (Centre for Myopia Research) Politechniki w Hongkongu (The Hong Kong Polytechnic University)[1]. W Polsce to druga pod względem popularności metoda spowalniania progresji krótkowzroczności, której stosowanie deklaruje 31,3% rodziców dzieci ze zdiagnozowaną wadą, świadomych możliwości jej spowalniania[2]. Na świecie z tego rodzaju soczewek skorzystało już milion pacjentów w ponad 30 krajach[3].

Jak skutecznie spowalniać krótkowzroczność u dzieci?

Pionierskie sześcioletnie badanie kliniczne dotyczące stosowania soczewek okularowych z technologią D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments) to do tej pory najdłużej trwające badanie dotyczące soczewek okularowych do kontroli krótkowzroczności. Zostało ono przeprowadzone z udziałem 90 dzieci z Azji i było kontynuacją wcześniejszych – trzyletniego[4] i dwuletniego[5] - badań, przedstawiających mocne dowody na skuteczność tych soczewek w zakresie spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci w wieku 8-13 lat. Wyniki sześcioletniego badania dowiodły, że działanie soczewek okularowych w zakresie kontroli postępu krótkowzroczności utrzymuje się w czasie w przypadku dzieci noszących te soczewki. Potwierdzono również, że u pacjentów, którzy przestali nosić wspomniane soczewki okularowe, nie występuje tzw. efekt odbicia względem początkowej progresji krótkowzroczności podczas dwuletniego randomizowanego badania z grupą kontrolną, ani w porównaniu z populacją ogólną.

Dla wciąż rosnącej w Polsce liczby dzieci ze zdiagnozowaną wadą wyniki przedstawione w maju 2022 roku podczas konferencji Stowarzyszenia na rzecz Badań nad Wzrokiem i Okulistyki (ARVO)[6] odbywającej się w Stanach Zjednoczonych w Denver, Kolorado, to nadzieja na spowolnienie postępu krótkowzroczności średnio o 60 proc. w porównaniu do stosowania standardowych soczewek jednoogniskowych[7], a tym samym zminimalizowanie ryzyka powikłań i wysokiej krótkowzroczności w przyszłości.

Krótkowzroczność to najczęściej diagnozowana wada wzroku u dzieci, która dotyczy coraz większej liczby małych pacjentów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dlatego fakt, że działanie soczewek wykorzystujących technologię D.I.M.S. w zakresie spowalniania progresji krótkowzroczności utrzymuje się w czasie, a po zaprzestaniu ich stosowania nie występuje efekt odbicia, to świetna wiadomość nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla wielu tysięcy rodziców i dzieci, które diagnozę mają już za sobą. - mówi Sylwia Kijewska, optometrystka, Product Manager Hoya Lens Poland. – Konsekwencje szybkiego postępu krótkowzroczności u dzieci wychodzą dużo dalej poza problemy z widzeniem. Wysoka wada wzroku często prowadzi do wycofania, problemów z nauką, niską samooceną czy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Dlatego ogromnie ważne jest, aby zdiagnozować ją jak najwcześniej i podjąć odpowiednie działania mające na celu nie tylko odpowiednią korekcję, ale i spowolnienie progresji wady. – dodaje.

Niska świadomość rodziców w Polsce

Według przeprowadzonego w marcu 2022 roku na zlecenie firmy Hoya Lens Poland badania[8], w Polsce mniej niż połowa (47,5%) rodziców dzieci, u których została zdiagnozowana miopia, słyszała o pojęciu kontroli krótkowzroczności, bądź wie, że progresję wady można spowolnić.

Wśród metod kontroli krótkowzroczności dostępne są m.in.: zakładane na noc ortokeratologiczne soczewki kontaktowe, zakraplanie oczu atropiną o niskim stężeniu oraz specjalistyczne, miękkie soczewki kontaktowe. W tym kontekście soczewki okularowe wykorzystujące technologię D.I.M.S. okazują się nieinwazyjnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które nie tylko poprawia ostrość widzenia, ale też umożliwia spowolnienie postępu wady.

70% rodziców dzieci ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością, którzy nigdy nie słyszeli o tym, że można spowalniać rozwój wady, deklaruje, że rozważyłoby zastosowanie takich metod, gdyby o nich wiedzieli. Dlatego tak ważne jest uświadamianie Polaków w tym temacie. Krótkowzroczność to nie wyrok. Im wcześniej zaczniemy działać, tym większa szansa na uniknięcie poważnych problemów w przyszłości. – komentuje Sylwia Kijewska.

Wprowadzone w 2018 r. na rynek światowy soczewki okularowe z technologią D.I.M.S. (MiYOSMART), zostały opracowane we współpracy z Politechniką w Hongkongu w celu kontrolowania postępu krótkowzroczności, która stanowi coraz większy problem zdrowotny na świecie, a eksperci branżowi przewidują, że do 2050 r. będzie on dotyczyć prawie 50% światowej populacji[9]. Soczewka zapewnia dzieciom ostre widzenie i działanie spowalniające postęp wady wzroku, nie odbiegając wyglądem od standardowej jednoogniskowej soczewki okularowej. 

 

[1] Lam CS, et al. Myopia control in chiIdren wearing DIMS spectacle lens: 6 years results. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2022;63:ARVO E-Abstract 4247

[2] Badanie zrealizowane przez agencję badawczą SW Research w marcu 2022, dotyczące wiedzy na temat kontroli krótkowzroczności u dzieci. W ramach badania przeprowadzono 600 wywiadów online z rodzicami dzieci z krótkowzrocznością.

[3] Na podstawie liczby soczewek sprzedanych przez Hoya – dane sprzedażowe wg stanu na luty 2022 r.

[4] Lam CSY, Tang WC, Lee PH i wsp., Myopia control effect of defocus incorporated multiple segments (DIMS) spectacle lens in Chinese children: results of a 3-year follow-up study. British Journal of Ophthalmology Pierwsza publikacja online: 17 marca 2021 r. doi: 10.1136/bjophthalmol-2020-317664

[5] Lam CSY, Tang WC, Tse DY, Lee RPK, Chun RKM, Hasegawa K, Qi H, Hatanaka T, To CH. Defocus Incorporated Multiple Segments (DIMS) spectacle lenses slow myopia progression: a 2-year randomized clinical trial. British Journal of Ophthalmology. Pierwsza publikacja online: 29 May 2019. doi: 10.1136/bjophthalmol-2018-313739

[6] Association for Research in Vision and Ophthalmology, ARVO

[7] Lam CSY, Tang WC, Tse DY, Lee RPK, Chun RKM, Hasegawa K, Qi H, Hatanaka T, To CH. Defocus Incorporated Multiple Segments (DIMS) spectacle lenses slow myopia progression: a 2-year randomized clinical trial. British Journal of Ophthalmology. Pierwsza publikacja online: 29 May 2019. doi: 10.1136/bjophthalmol-2018-313739

[8] Badanie zrealizowane przez agencję badawczą SW Research w marcu 2022, dotyczące wiedzy na temat kontroli krótkowzroczności u dzieci. W ramach badania przeprowadzono 600 wywiadów online z rodzicami dzieci z krótkowzrocznością.

[9] Holden B.A., Fricke T.R., Wilson D.A., Jong M., Naidoo K.S., Sankaridurg P., Wong T.Y., Naduvilath T.J., Resniko_ S. Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050. Amerykańska Akademia Okulistyczna (American Academy of Ophthalmology) 05/2016, vol. 123, nr 5, strony 1036–1042.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
AS (Ocena: 5) 10.06.2022 08:29
Rodzice, nie liczcie na cud. Moje dziecko (8-latek) nosi szkła D.I.M.S. ponad 3 miesiące. Na badaniach kontrolnych okazało się, że w tym czasie wzrok się pogorszył o kolejne 0,25 dioptrii. Widzę, ze ta technologia ma bardzo dobry PR, ale w sieci ciężko znaleźć choćby niezależne fora i opinie innych rodziców.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie