Ekologiczna menstruacja — czym zastąpić jednorazowe produkty?

Miesiączkowanie przestało być już tematem tabu.
Ekologiczna menstruacja — czym zastąpić jednorazowe produkty?
fot. istock.com
30.05.2022
Katarzyna Lemanowicz

Coraz więcej z nas zastanawia się więc nad tym, jak poprawić komfort swojego ciała w trakcie menstruacji. Na tym jednak nie koniec! Coraz więcej uwagi poświęcamy także ochronie środowiska naturalnego.

Wiola Lis z internetowego ekocentrum Arkana Smaku zdradza: „Ekologiczne zachowania chciałybyśmy promować także podczas okresu. Na szczęście istnieją już przyjazne naturze alternatywy dla klasycznych, jednorazowych podpasek. Należą do nich przede wszystkim majtki menstruacyjne, podpaski wielorazowe oraz kubeczki menstruacyjne”. 

Kubeczek menstruacyjny — czy warto się z nim zaprzyjaźnić?

O kubeczkach menstruacyjnych zrobiło się głośno już jakiś czas temu. Nie ma się temu co dziwić, bo posiadają one wiele zalet. Przede wszystkim są one niesamowicie wygodnym rozwiązaniem, kiedy nauczymy się już prawidłowo z nich korzystać. Nie musimy bać się przeciekania ani dyskomfortu spowodowanego obawą, że nasza odzież ulegnie zabrudzeniu. Kubeczki menstruacyjne są także:

  • ekologiczne
  • ekonomiczne
  • łatwe w użytkowaniu 
  • bezpieczne

Jeżeli chcemy rozpocząć swoją przygodę z kubeczkiem menstruacyjnym, musimy dobrać odpowiedni jego rozmiar. Przed dokonaniem zakupu dobrze byłoby więc oszacować długość szyjki. Bądźmy jednak dla siebie wyrozumiałe, jeśli nie od razu uda nam się znaleźć kubeczek w odpowiadającym nam rozmiarze.

Jak korzystać z takiego akcesorium? Ewelina Klimek, specjalistka produktowa w ekocentrum Arkana Smaku, radzi: „Przed zaaplikowaniem go do pochwy należy gotować kubeczek przez kilka minut. Dzięki temu będzie on sterylny. Następnie, zwinięty w kształt literki S kubeczek należy umieścić we wnętrzu swojej pochwy. Nie martwmy się, wewnątrz niej powróci on do swojego pierwotnego kształtu”.

Kubeczek dobrze byłoby wyciągać i opróżniać co mniej więcej 4 godziny. Większość producentów zapewnia jednak, że może on pozostawać wewnątrz pochwy nawet do 12 godzin.

Bardzo ważne jest to, aby przed kolejnym zaaplikowaniem kubeczka starannie opłukać go pod bieżącą wodą. W okresie między miesiączkami akcesorium najlepiej przechowywać w czystym bawełnianym woreczku, najczęściej dołączonym do zestawu. 

O podpaskach wielorazowych słów kilka

Ekologiczną alternatywą dla podpasek jednorazowych mogą być także te wielorazowego użytku. Są one zazwyczaj wykonane z bawełny, która jest przyjazna nie tylko środowisku naturalnemu, ale i naszemu ciału.

Tego rodzaju podpaski posiadają kilka warstw, dzięki czemu są niezwykle chłonne i nadają się do wielokrotnego użycia. Ich wadą jest natomiast to, że musimy liczyć się z koniecznością ich prania oraz suszenia. Warto więc mieć w swoim domu kilka takich wielorazowych podpasek.

Na jak długo wystarczają zaś tego rodzaju akcesoria? Wiola Lis, specjalistka z internetowego ekobazaru Arkana Smaku zdradza: „Okazuje się, że 20 podpasek wielorazowego użytku może wystarczyć nam nawet na 5 lat. Wiele zależy jednak od tego, czy mamy regularny okres oraz czy jest on bardzo obfity. Nietrudno jednak zauważyć, że jest to rozwiązanie o wiele bardziej przyjazne dla środowiska i dla naszego portfela niż podpaski jednorazowego użytku”. 

A może majtki menstruacyjne?

Jeżeli chcemy zadbać o nasze środowisko naturalne w trakcie miesiączki, możemy postawić także na kupno majtek menstruacyjnych. Mogą nam one w zupełności zastąpić podpaski czy tampony, które są tak powszechnie używane przez kobiety. Niezaprzeczalnym atutem takich majtek jest wygoda oraz bezpieczeństwo. Materiał, z którego są wykonane nie wyrządza bowiem szkody ani naszemu ciału, ani też środowisku naturalnemu.

Majtek menstruacyjnych szukajmy przede wszystkim w sklepach internetowych. Co do zasady, składają się one z czterech warstw: 

  • absorpcyjnej 
  • odprowadzającej wilgoć
  • chroniącej przed przeciekaniem
  • antybakteryjnej

Możemy być więc spokojne. Majtki menstruacyjne nie powinny nam przeciekać, a korzystanie z nich nie powinno przyczyniać się do powstania infekcji intymnych. Bielizna taka nadaje się do stosowania w każdy dzień miesiączki.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podobnie jak w przypadku podpasek wielorazowych, należy poświęcić trochę swojego czasu na pranie i suszenie produktu. Szybko powinnyśmy się jednak do tego przyzwyczaić. 

Sytuacje awaryjne

Jeśli jeszcze żadna z powyższych propozycji nie przekonała Cię wystarczająco lub też zdarzy się coś nieoczekiwanego i zastosowanie alternatywy wielokrotnego użytku nie będzie możliwe, zachęcamy do wybierania dobrych produktów jednorazowych — wykonanych z naturalnych surowców, bez szkodliwych dodatków.

Warto również upewniać się, czy firma produkująca nasze podpaski czy tampony nie testuje swoich produktów na zwierzętach.

Jak widzimy, menstruacja może być bardziej przyjazna dla nas i dla środowiska!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
amanda (Ocena: 5) 31.05.2022 19:54
używam kubeczków beppy cup od niedawna i rzeczywiście to jest najwygodniejszy sposób na miesiączkę
odpowiedz
Polecane dla Ciebie