Poronienia – poważny problem czy codzienność wielu kobiet?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo powszechnym zjawiskiem są poronienia.
Poronienia – poważny problem czy codzienność wielu kobiet?
31.03.2022
Katarzyna Lemanowicz

Szacuje się, że przed 10-tym tygodniem ciąży problem może dotyczyć 30% kobiet. To ciężkie doświadczenie dla pary na szczęście nie wyklucza szans na zajście w kolejną ciążę i urodzenia zdrowego dziecka.

Definicyjnie o poronieniu mowa jest wtedy, kiedy dochodzi do samoistnego zakończenia ciąży przed upływem 22. tygodnia (po tym okresie mówi się już o przedwczesnym porodzie). Jajo płodowe samoistnie oddziela się w takich przypadkach od macicy i zostaje wydalone z organizmu matki. Jakie są najczęstsze przyczyny utraty zarodka? Jaką diagnozę należy wtedy postawić? Tłumaczy to dr n. med. Anna Horbaczewska, ginekolog położnik krakowskiego Centrum Medycznego Superior.

Przyczyny wczesnego poronienia

Głównym powodem wczesnego poronienia (a więc przed 10-tym tygodniem ciąży) są nieprawidłowości zachodzące w strukturze kodu DNA. Zazwyczaj dochodzi do nich już na wczesnych etapach podziałów komórkowych. To tak zwane wady spontaniczne, znacząco zmniejszające szansę zarodka na przeżycie.

Niestety, przypadkowe błędy w podziale materiału genetycznego czasem po prostu się zdarzają. Trzeba się z tym pogodzić, bo na szczęście z reguły nie zwiększają one ryzyka występowania podobnych patologii w przyszłości – tłumaczy dr n. med. Anna Horbaczewska.

Poronienie

Drugą pod względem częstości występowania przyczyną utraty płodu mogą być zaburzenia na etapie implementacji zarodka w macicy. To proces rozpoczynający się między szóstym a siódmym dniem od zapłodnienia. W trakcie tego procesu również może dojść do nieprawidłowości, a ewentualne poronienie będzie tego konsekwencją. Medycyna nie dysponuje metodami pozwalającymi na zapobiegnięcie większości takich sytuacji. Ani lekarze, ani pacjentki nie mają tutaj niestety najmniejszej możliwości ingerencji – wyjaśnia ginekolog krakowskiego Centrum Medycznego Superior.

Kolejnym częstym powodem poronień mogą być też wady anatomiczne w budowie macicy. Sprawdzenie tego wymaga jednak odpowiedniej diagnostyki. Pozwala ona na uzyskanie informacji, co dokładnie się wydarzyło i dowiedzenie się, czy można podjąć jakieś działania, aby zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości.

Diagnostyka wczesnego poronienia

W przypadku poronienia powinno się przeprowadzić kilka badań diagnostycznych. Bardzo ważne jest sprawdzenie stężenia poszczególnych hormonów w organizmie pacjentki. Prawdopodobieństwo utraty płodu zwiększa się bowiem u kobiet cierpiących na choroby tarczycy. Podobnie w sytuacji nieuregulowanego hormonalnie zespołu PCO.

Równie istotne jest też wykonanie badań określających, czy w narządach rozrodczych pacjentki nie występuje żadna infekcja. Niektóre bakterie, takie jak Chlamydia, Mycoplasma czy Ureaplasma nierzadko również mogą być przyczyną utraty płodu. Nieleczone będą miały negatywny wpływ na ewentualny przebieg kolejnej ciąży.

Kolejną metodą diagnostyczną jest przeprowadzenie badania materiału zabezpieczonego z poronienia. Pozwala ono na zebranie wielu cennych informacji i sprawdzenie, czy za sytuację nie odpowiadają wady genetyczne, a następnie dokładne określenie, jakiego rodzaju nieprawidłowość wystąpiła.

Skomplikowane przypadki

W przypadku pacjentek doświadczających większej liczby poronień lub utraty płodu na późniejszym etapie ciąży, zaleca się bardziej szczegółową diagnostykę. Taka sytuacja rzadziej wynika bowiem z czynników losowych. Jest już raczej związana z konkretnymi schorzeniami pacjentki.

Przyczyną mogą okazać się wtedy nieprawidłowości w układzie krzepnięcia. Wówczas wykonuje się badania nastawione na wykrycie chorób autoimmunologicznych czy zespołu antyfosfolipidowego. Istotnych informacji może dostarczyć również diagnostyka genetyczna partnerów – wyjaśnia dr n. med. Anna Horbaczewska.

Czasem zdarza się jednak, że specjalistom nie udaje się wykryć przyczyny poronień. Bardzo ważne jest wtedy, aby pacjentka w okresie starań i wczesnej ciąży była objęta opieką medyczną. Pozwala to na bardziej szczegółowe monitorowanie sytuacji i ewentualne włączenie dodatkowego postępowania.

Stan psychiczny

W przypadku wielu kobiet poronienia to bardzo ciężkie doświadczenie psychiczne. W takiej sytuacji pacjentki nieraz zaczynają się obwiniać i szukać przyczyn utraty płodu we własnym zachowaniu czy trybie życia. Ważne jest, żeby nie zamęczać się wtedy pytaniami i wątpliwościami. Poronienie może bowiem przytrafić się każdej kobiecie, a zapobiegnięcie mu jest z reguły niemożliwe.

Dlatego nie należy również zapominać o możliwości skorzystania z pomocy psychologicznej – mówi ginekolog krakowskiego CM Superior. Pocieszający dla kobiet doświadczonych przez poronienie jest też fakt, że już w kolejnym cyklu mogą ponownie starać się o ciążę. Jeśli oczywiście w diagnozie nie zostały u nich wykryte jakieś schorzenia, wymagające leczenia w pierwszej kolejności – dodaje.

 

Informacje o klinice i specjalistce:

Centrum Medyczne Superior to krakowska klinika dysponująca nowoczesnym sprzętem z działu ginekologii i położnictwa. Przede wszystkim jednak jest to zespół wybitnych specjalistów, którzy gwarantują, że diagnoza oraz opieka medyczna są tu zawsze na najwyższym poziomie.

Zainteresowania oraz praca zawodowa dr n. med. Anny Horbaczewskiej skupiają się głównie wokół diagnostyki i leczenia niepłodności oraz diagnostyki ultrasonograficznej. Doktor bierze udział w licznych konferencjach i szkoleniach dotyczących ultrasonografii oraz ginekologii i położnictwa, dzięki czemu stale podnosi swoje kwalifikacje. Obecnie uczestniczy w badaniach klinicznych i kontynuuje pracę naukową.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Ewelina (Ocena: 5) 29.05.2022 18:23
z urządzeń do wyznaczania płodności mi najbardziej odpowiada termometr owulacyjny MySense, uważam, że warto go mieć
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.04.2022 14:18
Przed ciążą dobrze jest kontrolować poziom lh ze śliny, co umożliwia kontrola cyklu na testerze owulacyjnym Afrodyta.
odpowiedz
Werka (Ocena: 5) 05.04.2022 21:22
Planowanie ciąży fajnie wspomagać zapisami cyklu, np. na komputerze Cyclotest MyWay, konsultuję wykresy płodności u ginekologa na wizytach w gabinecie
odpowiedz
Polecane dla Ciebie