Łojotokowe zapalenie skóry - jak poradzić sobie z problemem?

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba dermatologiczna, której objawem jest nadmierne łuszczenie skóry, a także czerwone plamy.
Łojotokowe zapalenie skóry - jak poradzić sobie z problemem?
21.02.2022

Występuje zazwyczaj w okolicach twarzy, ale też na owłosionej skórze głowy, klatce piersiowej oraz w okolicach małżowiny usznej. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry w zaawansowanych stanach wymaga farmakoterapii, ale równie ważna jest też właściwie dobrana codzienna pielęgnacja.

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny i objawy

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest chorobą przewlekłą mającą tendencję do nawrotów. Może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku. Nie jest groźna dla zdrowia, ale powoduje znaczny dyskomfort i poczucie nieatrakcyjnego wyglądu. Początek zmian chorobowych wiąże się z nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły w skórze, co prowadzi do namnażania się na skórze drożdżaków. Drożdżaki występują na niej naturalnie, ale mogą nasilać zmiany chorobowe.

Łojotokowe zapalenie skóry może mieć różne przyczyny, ale często nazywa się je chorobą cywilizacyjną. Wśród częstszych przyczyn można wymienić:

  • zaburzenia hormonalne,
  • nadmierny stres,
  • nieprawidłowa dieta,
  • nadużywanie alkoholu,
  • wahania nastroju.

Łojotokowe zapalenie skóry może być chorobą dziedziczną. Jego rozwojowi sprzyjają jednakowo poważne schorzenia m.in.: choroba Parkinsona oraz nowotwory, jak również niewłaściwa pielęgnacja z użyciem kosmetyków, które zawierają substancje drażniące. Szkodliwe działanie czynników zewnętrznych również nie pozostaje bez wpływu – zanieczyszczenie środowiska, nasilony stres, a przede wszystkim niewłaściwa pielęgnacja mogą ponownie nasilić chorobę.

Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej objawia się:

  • zaczerwienieniem, najczęściej w postaci czerwonych plam,
  • nieestetycznym błyszczeniem się cery,
  • łuszczeniem, z tendencją do stanów zapalnych i wysięku z powstających ranek,
  • u niektórych występuje nadmierne wypadanie włosów, a nawet łysienie.

Jak poradzić sobie z łojotokowym zapaleniem skóry?

Warto udać się do dermatologa, jeśli problemy z cerą nie ustępują lub nasilają się. Terapia przy ŁZS wymaga stosowania odpowiednich leków i maści. Cera, która wydziela nadmiar sebum, wymaga regularnego oczyszczania z użyciem łagodzących dermokosmetyków. Warto też wprowadzić zdrowe nawyki i wyeliminować z diety alkohol i inne używki.

Jakich kosmetyków używać przy łojotokowym zapaleniu skóry?

W aptekach i dobrych drogeriach warto zaopatrzyć się w dermokosmetyki o sprawdzonym składzie, które zawierają m.in. masło Shea, olej z awokado czy ze słodkich migdałów. Oleje te zdecydowanie lepiej działają na skórę niż np. wazelina, która zatyka pory i tylko potęguje wydzielanie sebum. Jeśli chodzi o oczyszczanie, warto zamienić mydło na dedykowaną emulsję micelarną, która wydziela substancje myjące tylko w takiej ilości, w jakiej są potrzebne.

 

Artykuł partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie