Czym jest punkcja jajników i po co się ją wykonuje?

Punkcja jajników jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym.
Czym jest punkcja jajników i po co się ją wykonuje?
09.02.2022

Niegdyś przeprowadzało się ją w celu przygotowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Obecnie zabieg stosuje się do aktywacji komórek jajowych. Nakłuwanie daje zadowalające rezultaty, jeśli chodzi o wzrost liczby pęcherzyków w każdym kolejnym cyklu. Wyjaśniamy, dlaczego zabieg punkcji jajników działa w ten sposób.

Jak przebiega punkcja jajników?

Punkcja jajników jest zabiegiem operacyjnym o małej inwazyjności. Ze względu na komfort pacjentki przeprowadza się ją w krótkim znieczuleniu ogólnym. Wykonuje się ją, gdy para jest w trakcie procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Kobietę poddaje się stymulacji hormonalnej. Zwiększa ona liczbę dostępnych komórek w cyklu, które pobrane dzięki nakłuciu trafiają do laboratorium, aby tam zapłodniono je wyselekcjonowanymi plemnikami pozyskanymi z nasienia partnera. Cały zabieg trwa kilkanaście minut, więcej na ten temat można dowiedzieć się na przykład tutaj: https://www.klinikainvicta.pl/.

Obecnie punkcję wykorzystuje się także do aktywacji komórek jajowych, a dokładnie ich regeneracji. Jest to tzw. punkcja z podaniem płynu lub nie. Dzięki wielokrotnemu nakłuwaniu służy ona wzrostowi liczby pęcherzyków. Mówi się, że może dawać podobne efekty co zabieg odmładzania jajników, który przeprowadza się z podaniem osocza bogatopłytkowego.

Dlaczego punkcja jajników jest skuteczna w aktywacji komórek jajowych?

Aktywowanie komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia to według specjalistów proces mechaniczny. Nie zawsze rosną one samodzielnie tak, jak powinny. Przyczyną tego stanu rzeczy jest ich początkowa lokalizacja. Znajdują się bowiem pod powierzchnią jajnika, w miejscu, gdzie jest bardzo twarda tkanka. Większość z nich przesuwa się. Te, które pozostaną, są mocno ściśnięte i nie mogą rosnąć. Swoboda wzrostu jest bardzo ważna, dlatego specjaliści zdecydowali się na podawanie kobietom osocza bogatopłytkowego. Dzięki niemu jajnik ulega rozciągnięciu, a znajdujące się pod jego powierzchnią komórki mogą swobodnie przesuwać się i rosnąć.

Dostrzeżono korelację pomiędzy punkcją jajników a podaniem osocza bogatopłytkowego i stymulacją hormonalną. Ustalono, że wielokrotne nakłuwanie jajników powoduje wzrost liczby komórek jajowych w każdym następnym cyklu. Wraz z podaniem płynu i stymulacją hormonalną zwiększają się szanse pary na powodzenie zapłodnienia pozaustrojowego. Trzeba być jednak świadomym, że bez nakłucia jajnika, mimo podania osocza bogatopłytkowego, efekt nie będzie taki sam.

Jak umówić się na punkcję jajników?

Na punkcję jajników w celu pobrania komórek jajowych nie trzeba się umawiać. Termin wizyty wyznacza lekarz kierujący procedurą zapłodnienia pozaustrojowego. Zabieg musi być przeprowadzony w konkretnych dniach cyklu. W placówce powinien być również obecny partner, który w czasie punkcji oddaje nasienie do badania i wyselekcjonowania plemników. 



Artykuł partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie