ADHD to choroba tylko małych dzieci? Nie!

Okazuje się, że wielu dorosłych cierpi na ADHD i przez lata zmaga się z problemami, które mogłaby rozwiązać odpowiednia diagnoza...
ADHD to choroba tylko małych dzieci? Nie!
fot. istock.com
09.11.2021

Gdy słyszymy "ADHD" od razu na myśl przychodzi nam małe, rozwrzeszczane dziecko, które rozpiera energia, biega dookoła stołu i skacze po kanapie oraz meblach. Lub ciągle otrzymujące uwagi od nauczyciela, że przeszkadza na lekcji, wstaje z ławki albo otrzymuje złe oceny ze sprawdzianów. Jak się jednak okazuje, jest całkiem spora grupa ludzi, którzy nie zostali zdiagnozowani w dzieciństwie, a cierpią na ADHD w dorosłym życiu. I w przypadku ich objawów nie ma to zazwyczaj nic wspólnego ze skakaniem po meblach.

Czym jest ADHD?

ADHD jest to skrót od zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ang. attention-deficit hyperactivity disorder). Znana jest również jego druga odmiana - ADD czyli zaburzenie objawiające się deficytem uwagi bez występowania nadpobudliwości, szczególnie u dorosłych. ADHD i ADD są zespołem neurorozwojowych zaburzeń psychicznych objawiających się problemami z funkcjami wykonawczymi, powodując deficyt uwagi, hiperaktywność, nadpobudliwość ruchową lub impulsywność. Jest to jedno z najczęściej badanych i diagnozowanych zaburzeń psychiatrycznych u dzieci i młodzieży. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2013 roku na całym świecie około 39 milionów osób było dotkniętych ADHD.

Zobacz więcej: Jak rozwijać poczucie własnej wartości u dziecka?

Szacuje się również, że od 30% do 50% osób, u których zaburzenia ze spektrum ADHD wykryto w dzieciństwie, będzie przejawiać niektóre bądź wszystkie cechy zespołu także w dorosłym życiu, co oznacza, że pojawiają się one u 2 do 5% całej dorosłej populacji. Dlaczego tak mało? Ponieważ ADHD bardzo często można pomylić z innymi schorzeniami, a do poprawnej diagnozy trzeba przeanalizować symptomy, które pojawiały się w dzieciństwie, na wczesnym etapie rozwoju (między szóstym a dwunastym rokiem życia) i utrzymywały się minimum przez pół roku. Bardzo często do diagnozy potrzebna jest również opinia bliskich pacjenta, którzy pamiętają jakim był dzieckiem i będą w stanie obiektywnie ocenić czy w dzieciństwie wystąpiły zachowania, które można połączyć z ADHD lub potwierdzić, czy w dzieciństwie została postawiona diagnoza.

fot.istock.com

fot.istock.com

ADHD u dzieci

U dzieci ADHD objawia się przede wszystkim zaburzeniem uwagi i koncentracji oraz nadruchliwością. Dziecko wykazujące objawy ADHD ma problemy ze skupieniem uwagi, jest wiecznie roztargnione i bujające w obłokach. Notorycznie zapomina lub gubi rzeczy i nie potrafi skupić się na zadaniach wymagających koncentracji. Dziecko wykazuje dużą niecierpliwość, wyraża emocje i myśli bez zastanowienia, nie biorąc pod uwagę ewentualnych konsekwencji. Podczas zabaw grupowych nie potrafi cierpliwie czekać na swoją kolej. Dziecko z ADHD jest w ciągłym ruchu - nawet w sytuacjach wymagających pozostania w jednym miejscu będzie się wiercić, machać nogami, bawić. Często zachowuje się niestosownie do okoliczności, jest głośne, a odpoczynek w ciszy sprawia mu trudność.

ADHD u dorosłych

Inaczej ma się sprawa z ADHD u dorosłych, chociaż część symptomów z dzieciństwa może się pokrywać. W przeciwieństwie do nadaktywności dzieci, polegającej na bieganiu i wspinaniu się, dorośli z ADHD odczuwają ciągły wewnętrzny niepokój i są niezdolni do odprężenia się i odpoczywania. Nadmierna aktywność może również pojawić się pod postacią niepokoju ruchowego np. niezdolności do siedzenia spokojnie przez dłuższy czas w wymagających tego sytuacjach (np. w kinie, na spotkaniu, na wykładzie, przy stole itp). Dorośli z ADHD działają impulsywnie, zdarza im się robić nieprzemyślane zakupy, często rozpoczynają nowe aktywności i hobby, ale nigdy ich nie rozwijają i nie kończą, ponieważ sekundę później znajdują już kolejne. Notorycznie się spóźniają, mają problemy z organizacją i trudności z podejmowaniem decyzji. W pracy bardzo łatwo się rozpraszają, trudno im się skoncentrować, o ile temat nie jest dla nich interesujący - w takim wypadku potrafią wpaść w hiperfiksację i całkowicie poświęcić się wykonywanemu zadaniu (np. czytanie książki, praca nad projektem, granie na komputerze, poświęcanie się hobby) do tego stopnia, że zapominają jeść lub korzystać z toalety na wiele godzin. Dorośli z ADHD często mają wokół siebie bałagan, przerywają wypowiedź innym i szybko wchodzą w burzliwe związki. Prócz tego może pojawić się huśtawka emocjonalna, w której nastrój przechodzi ze skrajności w skrajność - od euforii po wybuchy agresji lub płaczu, które męczą zarówno chorego jak i jego otoczenie. W nocy występują problemy z zaśnięciem, bardzo często przed snem jest tzw. "gonitwa myśli", której nie idzie zagłuszyć.

fot.istock.com

fot.istock.com

Do ADHD często przyplątują się również stany depresyjne i nerwice, niejednokrotnie wywoływane przez objawy ADHD - np. poczucie winy, czucie się gorszym, leniwym, niezdolnym do podjęcia aktywności, ukończenia projektu. Najtrudniejsze jest diagnozowanie ADHD u kobiet, ponieważ potrafią świetnie kamuflować objawy i dostosowywać do danego środowiska, przez co sprawiają wrażenie bardziej zorganizowanych i kontrolujących emocje niż mężczyźni. Kobiety z ADHD mogą się czuć całkowicie wyczerpane i zmęczone niezależnie od ilości snu, częściej miewają też depresje. Występuje niepokój psychiczny, niskie poczucie własnej wartości, przewlekły stres. Kobieta często czuje, że jej życie jest poza kontrolą, a codzienne zadania i obowiązki mogą się wydawać nie do ogarnięcia. ADHD u kobiet często nie jest diagnozowane, ponieważ objawy choroby przypisuje się cechom charakteru kobiety - mówi się o niej, że jest wybuchowa, charakterna lub jest zapominalską marzycielką z głową w chmurach.

fot.istock.com

fot.istock.com

Jak walczyć z ADHD?

Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę, że wszystko, co dotąd działo się w twoim życiu, to nie twoja wina! Nie jesteś leniwa, słaba, tępa ani głupia - masz po prostu symptomy choroby, na którą prawdopodobnie cierpiałaś od dziecka, ale dopiero teraz zdajesz sobie z tego sprawę. To pierwszy, najważniejszy krok!

Żeby jednak upewnić się co do diagnozy, konieczna jest wizyta (a prawdopodobnie nawet kilka wizyt) u lekarza psychiatry. Diagnoza powinna opierać się na dokładnym badaniu psychiatrycznym obejmującym: wywiad dotyczący przebiegu poszczególnych etapów rozwoju oraz analizę obecnych i występujących w przeszłości objawów. Z racji tego, że niektóre objawy ADHD występują również u osób zdrowych, rozpoznanie ADHD wymaga potwierdzenia występowania nasilonych objawów, ich trwałości i doświadczanych skutków tych objawów w życiu np. upośledzenie funkcjonowania na różnych obszarach życia.

Terapia dorosłych cierpiących na ADHD może usprawnić ich funkcjonowanie i zapewnić poprawę w zakresie występujących zaburzeń, należy jednak pamiętać, że choroba nie zniknie, a jedynie uda się złagodzić jej objawy lub całkowicie je stłumić. Liczne badania dowiodły, że najskuteczniejsze metody w walce z ADHD to:

  • farmakoterapia, w której stosuje się leki stymulujące, pomagające na koncentrację i skupienie;
  • psychoterapia, najczęściej w nurcie poznawczo-behawioralnym, która pozwala zrozumieć istotę problemu i nauczyć się swoich mocnych i słabych stron oraz jak nad nimi zapanować;
  • psychoedukacja pacjenta i jego najbliższych na temat natury i przyczyn ADHD oraz dostępnych metod leczenia i sposobów radzenia sobie z objawami na co dzień

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie