Jak sprawić, by chodzenie było jedynym ćwiczeniem, którego potrzebujesz?

Wszyscy wiedzą, że sport to zdrowe i żeby jak najdłużej zachować młodość i witalność powinniśmy znaleźć czas na ćwiczenia przynajmniej 15-30 minut dziennie. Co jednak jeśli nie możemy się odnaleźć w żadnej proponownej kategorii? Nie umiemy pływać, nie przepadamy za jogą, nie gramy w drużynie sportowej, nie mamy czasu na rolki albo rower? Na szczęście jest na to rozwiązanie, do którego nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, umiejętności ani ogromnych pokładów wolnego czasu - chodzenie!
Chodzenie to czynność, którą może wykonywać każdy, a przy tym łatwo z niej korzystać, aby uzyskać realne korzyści. Chodząc możesz ujędrnić sylwetkę, poprawić układ sercowo-oddechowy, spalić kalorie i zrelaksować układ nerwowy. Chodzenie może być również doskonałą opcją w okresie menopauzy - jeśli połączy się to z aktywnością wzmacniającą mięśnie (np. przysiady, wykroki, pompki) może złagodzić jej objawy.
Jedyne o czym należy pamiętać to krem przeciwsłoneczny, niezależnie czy wybierasz się na spacer latem, czy zimą. Warto również zaopatrzyć się aplikację lub smartwatch mierzący kroki, słuchawki i ulubioną playlistę i wygodne ubrania. Jak jednak chodzić skutecznie? Oto kilka wskazówek, które zwiększą korzyści płynące z tego rodzaju aktywności.
Jak długo: Jeśli uda ci się wprowadzić codzienną rutynę i znaleźć 30-40 minut na spacer, lub po prostu porzucisz samochód i komunikację miejską na rzecz przemieszczania się pieszo już po 2-tygodniach zaczniesz zauważać pierwsze rezultaty!
Kiedy: Najbardziej skuteczne jest chodzenie na pusty żołądek przez 30 minut zaraz po przebudzeniu, a potem zjedzenie śniadania.
Czas czy intensywność: Obydwa są bardzo ważne w zależności od celu. W przypadku chęci spalanienia tłuszczu warto przeznaczyć 30-40 minut na dodatkowy spacer po treningu.
Miejsce: Bardzo wskazane jest "zmienianie scenerii" - po pierwsze, żeby krajobraz się nie znudził, ale też po to, by zwiększać trudność i intensywność spacerów zmieniając trasy z asfaltowych na błotniste lub bardziej strome.
Buty: Używaj wygodnych butów do biegania, które pomogą zapobiec potencjalnym kontuzjom i zadbają o bezpieczeństwo twoich podeszw, ale również kolan.
Dodatkowe ćwiczenia: Jeśli chcesz wzmocnić mięśnie, możesz uzupełnić swoje spacery dodatkowymi treningami np. w zajęciach grupowych, z instruktorem lub np. poprzez taniec.
Gadżety: zaopatrz się w licznik kroków - zmotywuje cię do kolejnych spacerów, gdy zobaczysz, że zrealizowałeś swój dzienny cel!