Ból miejsc intymnych po stosunku – jakie mogą być przyczyny?

Kiedy się martwić i co możesz zrobić, aby złagodzić ból?
Ból miejsc intymnych po stosunku – jakie mogą być przyczyny?
fot. istock.com
02.08.2021
Dominika Stanisławska

Przytulanie, przekąski i prysznic to rzeczy, których oczekujemy po seksie. Niestety, dla niektórych kobiet te przyjemności często zastępuje ból okolic intymnych po stosunku. Co może być jego przyczyną?

Ból miejsc intymnych po stosunku – jakie mogą być przyczyny?

#1 Masz niewielką infekcję

Bardzo częstym powodem, przez który odczuwasz dyskomfort po stosunku jest to, że seks wywołał objawy infekcji, którą już miałaś. Jeśli ktoś ma infekcję drożdżakową, bakteryjne zapalenie pochwy, rzęsistkowicę, rzeżączkę lub chlamydię, tkanki pochwy są już w stanie zapalnym, nawet jeśli osoba nie odczuwała żadnych objawów. Pocieranie już zaognionych tkanek podczas seksu może powodować uczucie szorstkości, bolesności, podrażnienia lub bólu po seksie. Na szczęście wszystkie pięć infekcji można wyleczyć w ciągu kilku dni przy odpowiednim leczeniu.

ból okolic intymnych
fot. istock.com

#2 Jesteś uczulona na coś

Innym częstym powodem jest wrażliwość lub alergia na jeden ze składników lubrykantów, zabawek erotycznych lub prezerwatyw, których używasz. Alergia na lateks jest dobrze udokumentowana, ale nie jest to jedyny rodzaj alergii, który może wchodzić w grę. Można być uczulonym lub wrażliwym na którykolwiek ze składników lubrykantu pokrywającego prezerwatywy. W przypadku alergii bolesności zwykle towarzyszy swędzenie, pieczenie, pokrzywka i obrzęk.
Zobacz więcej: Oto ile mierzy przeciętny penis!

#3 Twoje mięśnie dna miednicy są obolałe

Przyczyną bólu po seksie mogą być nierozruszane mięśnie. Kiedy dochodzisz do orgazmu, mięśnie dna miednicy kurczą się i rozprężają bardzo szybko bez przerwy. Jeśli twój orgazm jest wyjątkowo długi lub masz więcej niż jeden orgazm, możliwe jest, że po seksie te mięśnie będą lekko obolałe. Co więcej, niektórzy ludzie mają te mięśnie zawsze w napiętej pozycji. W przypadku tych osób wymuszone rozciąganie tych mięśni, które występuje podczas penetracji, może również prowadzić do bólu.
Zobacz więcej: Poporodowe problemy łóżkowe - jak je rozwiązać?

#4 Nie byłaś wystarczająco dobrze nawilżona

To może być po prostu główny powód, dla którego możesz odczuwać ból po seksie. Zawsze, gdy poziom nawilżenia jest niski, a tarcia wysoki, prowadzi to do bólu. Oczywiście, pochwa sama się nawilża, ale to nie zawsze wystarcza. Poziomy nawilżenia mogą się różnić ze względu na spożycie wody, spożycie alkoholu, poziom aktywności, stan zdrowia psychicznego i fizycznego i wiele innych.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Inga (Ocena: 5) 10.08.2021 22:21
podczas stosunków należy zabezpieczać się mechanicznie, polecam diafragmę Caya
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.08.2021 15:19
Doskwierał mi ból po stosunku i okazało się że mam infekcje intymną, poszła do ginekologa i przepisał mi co trzeba. Teraz zwracam uwagę jaki płyn wybieram do mycia, kupiłam sobie biobidet do podmywania, zmieniam często ręczniki i noszę przewiewną bieliznę.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie