5 objawów niedoboru żelaza

Na co zwrócić szczególną uwagę?
5 objawów niedoboru żelaza
fot. istock.com
29.07.2021
Dominika Stanisławska

Wielu z nas używa słowa „anemiczny”, gdy czujemy się ospali lub zmęczeni. Jeśli zdiagnozowano niedobór żelaza, może to być bardzo poważny problem. Niedobór żelaz prowadzi do problemów z sercem, infekcji i depresji.

5 objawów niedoboru żelaza

#1 Twoje paznokcie zaczynają się łamać

Jeśli zauważyłeś, że twoje paznokcie są niezwykle kruche, możesz mieć niedobór żelaza. Twoja skóra może również wyglądać na żółtą lub bladą, ale nie zostało wyjaśnione, dlaczego tak jest.

anemia
fot. istock.com

#2 Jesteś ciągle zmęczona

Zmęczenie jest najczęstszym objawem anemii. Wiele kobiet zaakceptowało odczuwanie zmęczenia i psychicznej mgły jako część normalnego życia. Nie zauważają, że może istnieć podstawowy problem zdrowotny. Jeśli jesteś chronicznie zmęczona, nie zakładaj, że jest to coś normalnego. Zdecydowanie poinformuj o tym swojego lekarza.
Zobacz więcej: Jest gorąco - koniecznie zadbaj o nawodnienie organizmu!

#3 Masz duszności

W zależności od nasilenia anemii mogą wystąpić trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej lub nieregularne bicie serca. Jest to prawdopodobnie związane ze zmniejszoną zdolnością organizmu do dostarczania tlenu. Gdy zmniejsza się liczba krwinek, co ma miejsce przy anemii, organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu do produkcji potrzebnych mu czerwonych krwinek. To błędne koło.

#4 Nietypowe zachcianki

Jedna z najbardziej wyjątkowych zachcianek to ciągłe pragnienie. Jest to bardzo powszechne w przypadku niedoboru żelaza i szybko ustępuje, gdy zaczynamy regulować poziom żelaza. Nie wiadomo jednak, dlaczego uczucie pragnienia się nasila, ale jedna z teorii głosi, że poprawia to czujność umysłową u pacjentów z anemią. Mgła umysłowa jest dobrze opisanym objawem niedoboru żelaza i anemii, więc ma to swój sens.
Zobacz więcej: Nadmiar słońca może szkodzić dziecku

#5 Po prostu źle się czujesz

Anemia może przyczyniać się do wielu różnych objawów, w tym bólów głowy, zawrotów głowy i zimnych rąk lub stóp. Potrzebujemy żelaza do produkcji czerwonych krwinek i transportu tlenu. Kiedy nie możemy dostarczyć tlenu, mogą wystąpić te objawy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie