7 stanów depresyjnych, z którymi możesz mieć do czynienia

Nie ma jednej konkretnej depresji.
7 stanów depresyjnych, z którymi możesz mieć do czynienia
fot. istock.com
16.07.2021
Dominika Stanisławska

Faktem jest, że istnieje wiele różnych rodzajów depresji. Możesz nawet doświadczyć więcej niż jednego z nich w tym samym czasie lub w różnych momentach swojego życia. Chociaż zrozumienie spektrum depresji jest pomocne, nie oznacza to, że będziesz w stanie samodzielnie postawić diagnozę.
Zobacz więcej: Co to jest psychoza po porodzie?

7 stanów depresyjnych, z którymi możesz mieć do czynienia

#1 Poważne zaburzenie depresyjne 

Jeśli zauważysz znaczącą zmianę w swoim samopoczuciu przez okres co najmniej dwóch tygodni, możesz doświadczać poważnego zaburzenia depresyjnego. Może to wpłynąć na zachowanie w pracy, szkole lub w relacjach z innymi. Oczywiście, uczucie smutku lub przygnębienia są kluczowymi objawami, ale ciężkie zaburzenie depresyjne może mieć bardziej subtelne objawy, w tym utratę zainteresowania prostymi rzeczami, które zwykle są dla ciebie przyjemne, takimi jak robienie włosów lub paznokci albo uprawianie sportu. Może także wpłynąć na sen, nawyki żywieniowe i ogólne tempo dnia, co możesz zauważyć dopiero z biegiem czasu. 

depresja - objawy, leczenie
fot. istock.com

#2 Uporczywe zaburzenie depresyjne 

Uporczywe zaburzenie depresyjne jest podobne do ciężkiego zaburzenia depresyjnego, ale różni się okresem czasu — utrzymuje się przez co najmniej dwa lata. Osoba, u której zdiagnozowano uporczywe zaburzenie depresyjne, będzie odczuwać znaczną depresję przez większość swoich dni, prawie codziennie, przez co najmniej dwa lata i nie doświadczy zaniku objawów przez ponad dwa miesiące. Osoby z tym zaburzeniem zmagają się ze zwiększonym poczuciem izolacji lub beznadziejności, trudności w podejmowaniu decyzji. Mają też objawy fizyczne takie jak brak apetytu lub snu, przez dłuższy czas.

#3 Sezonowe zaburzenie afektywne

Gdy tylko lato się skończy również możesz zauważyć u siebie spadek nastroju. Możliwe, że masz do czynienia z sezonowym zaburzeniem afektywnym i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Objawy są w rzeczywistości bardzo podobne do ciężkiej depresji, ale zazwyczaj dają o sobie znać w chłodne jesienne i zimowe miesiące, które charakteryzują się niewielką ilością słońca. Sezonowe objawy depresji to: niski poziom energii, obniżony nastrój, niepokój lub utrata motywacji i koncentracji oraz zmiany apetytu lub snu.

#4 Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD)

Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne w rzeczywistości nie są rodzajem PMS, ale rodzajem depresji. Dotyczy około 8% miesiączkujących kobiet. Możesz cierpieć na PMDD, jeśli masz depresyjne myśli, silne wahania nastroju, drażliwość, niepokój lub złość w tygodniu poprzedzającym miesiączkę. Istnieją również pewne typowe objawy fizyczne, takie jak utrata apetytu, ból stawów, wzdęcia, a nawet bezsenność. Jedną z oznak PMDD jest to, że objawy ustępują, gdy tylko nadejdzie miesiączka. W przypadku diagnozy PMDD istnieje kilka opcji leczenia, w tym hormonalna kontrola urodzeń i leki przeciwdepresyjne, które często są połączone z terapią poznawczo-behawioralną. 

#5 Depresja poporodowa

Z powodu spadku poziomu hormonów zaraz po porodzie kobieta może odczuwać pewien smutek w okresie okołoporodowym (w rzeczywistości odczuwa go około 7/8 kobiet na 10). Depresja poporodowa jest nieco bardziej intensywna pod względem objawów, które mogą pojawić się w dowolnym momencie między porodem a połogiem. Możesz odczuwać złość, poczucie winy, drażliwość, trudności ze snem lub koncentracją, a w niektórych przypadkach myśli o samookaleczeniu lub krzywdzeniu dziecka. 

#6 Depresja dwubiegunowa 

Depresja afektywna dwubiegunowa jest poważnym typem depresji, która dotyka wielu ludzi w różny sposób. Ten rodzaj depresji może poważnie wpłynąć na życie towarzyskie, obecność w szkole lub pracy, wycofywanie się z życia rodzinnego, drażliwość i objawy, takie jak chroniczna senność, spadek libido i apatia. Choroba afektywna dwubiegunowa i depresja dwubiegunowa mogą się z czasem nasilać.
Zobacz więcej: Spokój psychiczny ma wpływ na odporność naszego organizmu

#7 Sytuacyjna depresja

Jest to reakcja psychiczna na stres życiowy, zmianę lub wydarzenie. Objawia się po ok. 3 miesiącach od traumatycznego wydarzenia. Przykładami tego typu wydarzeń mogą być przeprowadzka przyjaciela, rozwód, nagły wypadek, a nawet coś, co tradycyjnie postrzegano jako pozytywną zmianę życiową, na przykład nową pracę. Objawy depresji sytuacyjnej są na ogół mniej nasilone niż w przypadku depresji klinicznej, takiej jak trwałe zaburzenie depresyjne lub duże zaburzenie depresyjne, ale to nie czyni ich wcale mniej trudnymi. Możesz doświadczyć wzrostu niepokoju i stresu, epizodów płaczu, apatii i wycofania się z normalnych zajęć, jak basen czy malarstwo.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie