Czy spożywanie kawy wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na COVID-19?

Nowe badanie nie pozostawia wątpliwości.
Czy spożywanie kawy wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na COVID-19?
fot. istock.com
16.07.2021
Dominika Stanisławska

Badanie z 2021 r. opublikowane w czasopiśmie Nutrients wykazało, że ludzie, którzy piją co najmniej jedną filiżankę kawy dziennie, mogą zmniejszyć ryzyko zarażenia się COVID-19 niż ci, którzy tego nie robią. 
Zobacz więcej: Czy picie kawy w czasie ciąży jest zdrowe?

Czy powinniśmy pić więcej kawy, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19?

Na potrzeby badań naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine przeanalizowali dane 37,988 ludzi z Wielkiej Brytanii. Dane zostały zaczerpnięte z Bioban – biomedycznej bazy danych i badań na dużą skalę. Naukowcy przeanalizowali nawyki żywieniowe i pitne Brytyjczyków w latach 2006-2010, w tym częstotliwość spożywania kawy, herbaty, przetworzonego mięsa, czerwonego mięsa, owoców, warzyw i tłustych ryb. Do tego dołączyli dane z testów COVID-19 z 2020 r.

Po przeanalizowaniu liczb, naukowcy odkryli, że osoby, które mają nawyk spożywania co najmniej jednej filiżanki kawy dziennie, mają o 10 proc. mniejsze ryzyko zarażenia się COVID-19 niż osoby, którego nie mają takiego nawyku. Naukowcy odkryli również, że jedzenie warzyw i spożywanie mleka matki w okresie niemowlęcym, zmniejsza ryzyko zarażenia się wirusem.

W opisie do badania naukowcy napisali, że „spożywanie kawy dobrze wpływa na biomarkery zapalne”, a w dalszej części badania można przeczytać „ochronne działanie kawy przeciwko COVID-19 zasługuje na dalsze badania.”

kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19
fot. istock.com

Kofeina łagodzi stany zapalne

Kawa zawiera związki, które mają pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Chociaż naukowcy w badaniu zaznaczają, że może być tylko zbieg okoliczności, to jednak nie wykluczają, że kofeina może mieć wpływ na zmniejszenie stanu zapalnego wywołanego przez COVID-19.

- Może być tak, że picie kawy wpływa na grupę ludzi, którzy z tego czy innego powodu mogą być bardziej ostrożni w kwestii swojego zdrowia. – mówi dr William Schaffner, specjalista chorób zakaźnych i profesor w Vanderbilt University School of Medicine, jeden ze współautorów badania.
Spożywanie kawy jest również powiązane ze zwiększonym prawdopodobieństwem trzymania się zdrowych nawyków żywieniowych, a badania wykazały, że regularne ćwiczenia to jedna z najlepszych rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19.
Zobacz więcej: Codzienne picie kawy podczas pandemii poprawiło nastrój mieszkańców Europy

Lekarze podkreślają znaczenie dalszego stosowania znanych sposobów zmniejszania ryzyka COVID-19, takich jak szczepienie i nie poleganie wyłącznie na kawie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie