Jak wspierać przyjaciółkę w walce z endometriozą?

Co powinnaś wiedzieć na temat tej choroby?
Jak wspierać przyjaciółkę w walce z endometriozą?
fot. istock.com
29.06.2021
Dominika Stanisławska

Endometrioza to choroba, która dotyka od 5 do 30 proc. kobiet. Dla wielu z nich wiąże się z brakiem potomstwa, co często źle wpływ na psychikę kobiety. Co każda z nas powinna wiedzieć o tej chorobie, aby lepiej wspierać swoje chorujące przyjaciółki?
Zobacz więcej: Rusza kampania „Strach ma wielkie oczy. Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie!”

Endometrioza – co to jest?

Endometrioza występuje, gdy tkanka podobna do tej, która wyścieła macicę, rośnie na innych narządach wewnętrznych, często w dolnej części brzucha lub miednicy. Powoduje stan zapalny, a także wiele innych skutków ubocznych, które mogą obejmować bolesne i ciężkie miesiączki, ból podczas stosunku, problemy z płodnością, problemy z wypróżnianiem, a nawet ciągłe zmęczenie. Endometrioza jest nie tylko wyniszczającym schorzeniem, na które obecnie nie ma lekarstwa. Postawienie szybkiej diagnozy często może być długim i męczącym procesem. Objawy endometriozy można uznać jako „normalne” skutki uboczne miesiączki , podczas gdy inne nakładają się na objawy różnych stanów, takich jak zapalenie miednicy lub IBS, co może utrudniać postawienie dokładnej diagnozy.

endometrioza
fot. istock.com

Jak wspierać przyjaciółkę, która choruje na endometriozę?

#1 Unikaj skupiania się na rozwiązaniach

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to potwierdzić uczucia bliskiej ci osoby. Możesz powiedzieć: "To, przez co przechodzisz, brzmi bardzo przykro. Dziękuję, że się tym ze mną dzielisz.” Oferuj praktyczną, konkretną pomoc, jak zajęcie się dziećmi lub nawet wyjście na kawę. Bądź cierpliwa. Twoja przyjaciółka może nagle odwołać plany z powodu złego stanu zdrowia.
Zobacz więcej: Czy seks po histerektomii może być przyjemny?

#2 Nie udzielaj porad medycznych

Chociaż twoje sugestie są prawdopodobnie oparte na dobrych intencjach, skup się wyłącznie na wspieraniu przyjaciela, a nie na oferowaniu wskazówek. Twoja bliska koleżanka na pewno już nie raz rozmawiała z lekarzem i wie, co ma robić i jak dbać o swoje zdrowie. Pamiętaj, że jednym pomoże cisza i spokój, a innym gwar, dlatego lepiej wspierać niż radzić.

#3 Bądź obecny na spotkaniach, jeśli zostaniesz zaproszony

Jeśli chcesz odgrywać ważną rolę we wsparciu swoich bliskich z endometriozą, po prostu bądź obecny na wizytach u lekarza jeśli zostaniesz o to poproszona. Pacjenci czasami się denerwują, więc obecność kogoś, kto pomoże przez trudne chwile jest nieoceniona. Z drugiej strony, jeśli to ty walczysz z endometriozą, możesz rozważyć podzielenie się swoimi doświadczeniami z chorobą. Niestety, mówienie o endometriozie nadal jest tematem tabu w społeczeństwie. Chociaż nie masz obowiązku szczegółowo wyjaśniać, w jaki sposób endometrioza wpłynęła na twoje życie, dla innych twoje słowa mogę być cennym wsparciem.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.07.2021 15:41
Jeśli o mnie chodzi to mi byłoby znacznie łatwiej wspierać przyjaciółkę bo sama choruję na endometriozę, miałam już nawet zabieg jej usuwania w szpitalu medicover, na szczęście została w miarę wcześnie wykryta
odpowiedz
Polecane dla Ciebie