Wskaźnik BMI powinien odejść do lamusa?

Czy to Już czas, by szukać innych wskaźników prawidłowej masy ciała.
Wskaźnik BMI powinien odejść do lamusa?
fot. istock.com
10.06.2021
Dominika Stanisławska

Trening kilka razy w tygodniu, rozmiar S, a według wyliczeń twoje BMI wskazuje na nadwagę? Okazuje się, że to wadliwy wskaźnik, który potrafi wpędzić w kompleksy, a nie pomóc w podróży po zdrowie i piękne ciało. Dlaczego zatem ciągle go używamy?
Zobacz więcej: Co zrobić, gdy BMI jest w normie, ale nadal mamy za dużo tkanki tłuszczowej?

Obliczenia na podstawie BMI są nieprawidłowe?

W 2016 roku Uniwersytet Kalifornijski porównał wyniki BMI 40 000 Amerykanów z ich faktycznymi markerami medycznymi. Okazało się, że prawie połowa osób z BMI z określeniem „nadwaga” była w rzeczywistości zdrowa metabolicznie. Wyszło także na jaw, że 29 proc. osób, które zostały sklasyfikowane jako „prawidłowe” była niezdrowa metabolicznie.
Największym problemem przy pomiarze BMI jest to, że wskaźnik nie bierze pod uwagę składu ciała. Oznacza to, że można ważyć 50 kg i być „chudym grubasem” i ważyć 60 kg, a być zdrowym. Powodem jest to, że BMI nie odróżnia masy mięśniowej od tłuszczowej.
Wskaźnik BMI został stworzony przez Adolphe Quételeta, który opracował przybliżoną formułę do pomiaru stopnia otyłości w populacji ogólnej. Miało to być tylko narzędzie statystyczne (stworzonym przez człowieka bez kwalifikacji medycznych). Z czasem stało się narzędziem do oceny indywidualnego stanu zdrowia. Do dziś BMI jest wykorzystywane głównie ze względu na to, że jest to szybka i prosta metoda. Jednak dziś, otyłość jest trzykrotnie większa niż np.: w latach 70. XX wieku.
Zobacz więcej: Czy cheat-meal może szkodzić?
wskaźnik BMI
fot. istock.com

Środowiska medyczne chcą zrezygnować z BMI

W Wielkiej Brytanii, w kwietniu, czołowi psychiatrzy na spotkaniu z Ministerstwem Zdrowia i Opieki Społecznej przedstawili dowody na to, że obywatele w Wielkiej Brytanii nie otrzymywali odpowiedniej pomocy w związku ze swoimi zaburzeniami odżywiania od państwowego systemu opieki zdrowotnej (NHS), ponieważ ich BMI nie było "wystarczająco niskie" – nawet jeśli w niektórych przypadkach u kobiet ustały miesiączki. BMI nie bierze pod uwagę złożoność zaburzeń związanych z napadami objadania się, w których waga osoby pozostaje taka, jakie wskaźnik BMI uważa za „normalne”. W 2015 roku wskaźnik BMI – jako kryterium diagnozy zaburzeń odżywiania – został usunięty z amerykańskiego podręcznika diagnostyczno-statystycznego.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie