Naukowiec z Harvardu uważa, że nie musimy się starzeć

Dr David Sinclair jest ekspertem od długowieczności.
Naukowiec z Harvardu uważa, że nie musimy się starzeć
fot. istock.com
31.05.2021
Dominika Stanisławska

Większość ludzi chce żyć długo, ale także długo zachować zdrowie i młody wygląd. Co by było, gdyby po dziewięćdziesiątce mieć wytrzymałość kogoś młodszego o dziesiątki lat?
Zobacz więcej: Jak uzyskać młody i promienny wygląd skóry?

Naukowiec z Harvardu uważa, że nie musimy się starzeć

Dr David Sinclair, profesor genetyki z Harvardu i autor książki „Lifespan: Why We Age, and Why We Don't Have To” oraz wiodący autorytet w dziedzinie długowieczności, zadaje te pytania od dziesięcioleci. 

- W końcu mamy narzędzia do naukowego potraktowania starzenia się jako choroby. Teraz możemy temu zapobiegać i leczyć jak każdą inną chorobę, z którą walczyliśmy, która może mieć ogromny wpływ na zdrowie ludzi od czasu wprowadzenia antybiotyków i polepszenia publicznych warunków sanitarnych. - mówi dr David Sinclair.

Kluczem jest uaktywnienie nowo odkrytych genów zwanych sirtuinami, które według Sinclaira są zarówno przyczyną starzenia się, jak i sposobem do jego odwrócenia. Sirtuiny można włączyć poprzez spożywanie pokarmów, które wzmacniają NAD+ (dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy), substancję chemiczną, która ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania metabolizmu.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez David Sinclair (@davidsinclairphd)

Aby radykalnie spowolnić starzenie, naukowcy skupiają się na dziewięciu głównych przyczynach, wśród nich są: skróceniu telomerów („czapek” na końcu chromosomów), utracie energii wytwarzanej przez mitochondria (akumulatory w komórce), utrata komórek macierzystych i nagromadzenie tak zwanych starzejących się komórek (niedziałające komórki, które pozostają w skórze i innych tkankach). Naukowcy nie tylko pracują nad zatrzymaniem tych procesów poprzez przeprogramowanie genetyczne, ale także biorą przykład z pewnych gatunków, takich jak Turritopsis dohrnii, „nieśmiertelna meduza”, która może powrócić do wcześniejszego stanu w rozwoju. Dr Sinclair uważa, że ​​taka możliwość istnieje również u ludzi.
Zobacz więcej: Co się dzieje z ciałem, gdy zaczynamy jeść o stałych godzinach?

Niedawno Sinclair i jego współpracownicy byli w stanie w pełni przywrócić wzrok starszym, ślepym myszom w swoim laboratorium. „Oznacza to, że nawet coś tak skomplikowanego jak oko można zresetować, wypolerować, aby zaczęło działać tak jak wcześniej” - mówi. „Nie mamy powodu podejrzewać, że w ludzkim ciele jest inaczej”. Dr David Sinclair uważa że istnieje wiele popartych nauką zmian w stylu życia, które ludzie mogą wprowadzić, aby żyć dłużej. Jeśli chcesz mieć 14 dodatkowych lat po prostu rób to, co zaleca wielu lekarzy: jedz mniej, ćwicz regularnie, trzymaj się z dala od papierosów, śpij i przejdź na dietę opartą głównie na roślinach.

Dr David Sinclair twierdzi, że nie chce żyć wiecznie. „Chodzi o przedłużoną witalność” - mówi. „To więcej aktywnych, zdrowych i szczęśliwych lat”.

źródło: instyle.com

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.06.2021 09:03
Ja tam nie narzekam na swoją kondycję :) Moja skóra jest dobrze nawodniona, bo piję dużo cisowianki bez gazu, nie palę, więc nie jest szara, do tego jestem aktywna fizycznie, gotuje na parze i stosuje dobre kosmetyki.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie