Dlaczego niektórzy z nas nie chcą się zaszczepić?

Eksperci swoje, a naród swoje…
Dlaczego niektórzy z nas nie chcą się zaszczepić?
fot. istock.com
25.05.2021
Dominika Stanisławska

Mimo jasnego stanowiska ludzi nauki, zwykli obywatele nie chcą się zaszczepić. Nie przekonuje ich wyjazd na wakacje czy możliwość uczestniczenia w większych imprezach rodzinnych. Dlaczego niektórzy z nas nie chcą się zaszczepić?
Zobacz więcej: Brak miesiączki? To nie musi być ciąża

Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić?

Jak wynika z sondażu Biostat aż ¼ Polaków nie zamierza się zaszczepić. Jednak to nie koniec szokujących informacji. Co trzeci dorosły Polak wciąż nie zarejestrował się na szczepienie, 21,9% Polaków w ogóle nie zamierza się szczepić, a aż 46,1% sceptyków szczepienia jako powód podaje brak wiary w skuteczność szczepionki. Ankietowani zostali zapytani w takim razie o to, czy w ogóle zamierzają się szczepić. Odsetek odpowiedzi negatywnych wyniósł 21,9%, podczas gdy zamiar zaszczepienia się przeciw koronawirusowi zadeklarowało jedynie co ósmy Polak. Reszta ankietowanych to osoby, które albo są już zaszczepione, albo zarejestrowały się na szczepienie. Biostat zapytał osoby, które nie chcą się szczepić o powody swojej decyzji. Najczęściej wskazywano obawy przed skutkami ubocznymi (52,5%), a także brak wiary w skuteczność szczepionki (46,1%). Przekonanie, że szczepionka nie chroni przed kolejnymi wariantami koronawirusa – jako powód unikania szczepień wskazało 45,2% sceptyków szczepienia. Co szósty ankietowany z tej grupy nie wierzy w pandemię. Respondenci wskazywali również inne powody, niewymienione w kafeterii (18,3%).

COVID-19
fot. istock.com

Co wpływa na decyzje Polaków na temat szczepień?

Istnieje przekonanie, że dieta i ogólne dobre samopoczucie są wystarczające, aby chronić się przed koronawirusem - to powstrzymuje niektórych ludzi przed przyjęciem szczepionki. Wpływ na decyzję Polaków mają także media społecznościowe, w których roi się od fałszywych informacji, które podważają skuteczność szczepionek. Najsłynniejszy fake news, to twierdzenie, iż w szczepionkach są czipy. Ogromną rolę w przekonaniu nieprzekonanych mogą odegrać lekarze rodzinni, którzy zachęcają swoich pacjentów do szczepień i tłumaczą wszystkie wątpliwości. Edukacja medyczna Polaków powinna objąć temat technologii szczepionek. Ci, którzy są naprawdę sceptyczni co do sposobu wykonywania szczepień, w szczególności powinni rozważyć przyjęcie innych szczepionek przeciwko COVID-19 opracowanych przy użyciu starszych technik, takich jak szczepionka J&J.
Zobacz więcej: Jakimi rodzicami są millenialsi?

*Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” został przeprowadzony od 20 do 21 maja 2021 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie