Badanie: Każda ilość alkoholu uszkadza mózg

Nie ma czegoś takiego jak “bezpieczny” poziom alkoholu.
Badanie: Każda ilość alkoholu uszkadza mózg
fot. istock.com
21.05.2021
Dominika Stanisławska

Według nowych badań nie ma czegoś takiego jak „bezpieczny” poziom picia, przy zwiększonym spożyciu alkoholu zdrowie mózgu się pogarsza.
Zobacz więcej: WHO: Długie godziny pracy zabijają setki tysięcy ludzi rocznie

Każda ilość alkoholu uszkadza mózg

W badaniu obserwacyjnym naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego zbadali związek między deklarowanym spożyciem alkoholu przez około 25 000 osób w Wielkiej Brytanii a skanami ich mózgu. Naukowcy zauważyli, że picie miało wpływ na istotę szarą mózgu - obszar, który tworzą „fragmenty, w których przetwarzane są informacje”. Według głównej autorki badania, Any Topiwala, starszego badacza klinicznego z Oxfordu, „im więcej ludzie pili, tym mniejsza była objętość ich istoty szarej” - powiedziała Topiwala w komentarzu udzielonemu CNN. „Objętość mózgu zmniejsza się wraz z wiekiem i nasila się w przypadku demencji. Mniejsza objętość mózgu skutkuje gorszą pamięcią” - wyjaśnia.

- Chociaż alkohol przyczynił się do tego tylko w niewielkim stopniu (0,8%), był on większy niż inne „modyfikowalne” czynniki ryzyka - powiedziała, wyjaśniając, że modyfikowalne czynniki ryzyka to „czynniki, z którymi można coś zrobić, w przeciwieństwie do starzenia się”.

Jak się okazało, rodzaj alkoholu nie ma znaczenia. Zespół zbadał również, czy pewne wzorce picia, rodzaje napojów i inne schorzenia mają wpływ na zdrowie mózgu.

zdrowie
fot. istock.com

Okazało się, że nie ma „bezpiecznego” poziomu spożycia alkoholu - co oznacza, że spożywanie jakiejkolwiek ilości alkoholu przyczynia się do uszkodzenia mózgu. Jednak niektóre cechy, takie jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość lub upijanie się, mogą narazić ludzi na większe ryzyko - dodają naukowcy.

- Wielu ludzi pije „umiarkowanie” i uważa, że ​​jest to albo nieszkodliwe, albo nawet zdrowe - powiedziała Topiwala. „Ponieważ nie znaleźliśmy jeszcze „lekarstwa” na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja, wiedza o czynnikach, które mogą zapobiegać uszkodzeniom mózgu, jest ważna dla zdrowia publicznego - dodała.
Zobacz więcej: Czym jest zbiorowa odporność i czy kiedykolwiek uda się ją osiągnąć?

Według badania opublikowanego w The Lancet w 2018 roku alkohol był głównym czynnikiem ryzyka chorób i przedwczesnych zgonów u mężczyzn i kobiet w wieku od 15 do 49 lat na całym świecie w 2016 r., odpowiadając za prawie jeden na 10 zgonów.

- Nie powinniśmy również zapominać, że alkohol wpływa na wszystkie części ciała i wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia - powiedział Sadie Boniface, kierownik działu badań w brytyjskiego Institute of Alcohol Studies.

Badania wykazały, że rola alkoholu jest większa niż w wielu innych niebezpiecznych, modyfikowalnych czynnikach, takich jak palenie. Interakcja alkoholu z wysokim ciśnieniem krwi i otyłością zwiększa szkody wyrządzane mózgowi. Naukowcy podkreśla ogromną rolę diety i stylu życia w utrzymaniu zdrowia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie