WHO: Długie godziny pracy zabijają setki tysięcy ludzi rocznie

Praca ponad siły i stres nasiliły się podczas pandemii COVID-19.
WHO: Długie godziny pracy zabijają setki tysięcy ludzi rocznie
fot. istock.com
19.05.2021
Dominika Stanisławska

Praca przez długie godziny zabija setki tysięcy ludzi rocznie. Najczęstszą przyczyną zgonu jest udar mózgu i choroby serca, podaje Światowa Organizacja Zdrowia.
Zobacz więcej: Rok 2021 będzie jeszcze ważniejszy dla kobiet?

WHO: Długie godziny pracy zabijają setki tysięcy ludzi rocznie

Jak donosi CNN, Światowa Organizacja Zdrowia wzięła pod lupę pracę zdalną. W globalnej analizie związku między utratą życia i zdrowia a pracą przez długie godziny WHO i Międzynarodowa Organizacja Pracy oszacowały, że w 2016 r. około 745 000 osób zmarło w wyniku przepracowania. Osoby te pracowały co najmniej 55 godzin tygodniowo.

Większość zgonów odnotowano wśród osób w wieku od 60 do 79 lat, które przepracowały co najmniej 55 godzin tygodniowo i były w wieku od 45 do 74 lat. Analiza wykazała, że ​​najbardziej dotknięci byli mężczyźni, którzy odpowiadają za 72% zgonów. 

Według raportu, osoby mieszkające na zachodnim Pacyfiku i Azji Południowo-Wschodniej oraz pracownicy w średnim lub starszym wieku byli szczególnie narażeni na choroby.

covid-19
fot. istock.com

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Environment International, wykazało, że liczba zgonów z powodu chorób serca związanych z długimi godzinami pracy wzrosła o 42% w latach 2000-2016, a zgony z powodu udaru mózgu wzrosły o 19%.
Zobacz więcej: Wyższe stanowisko to więcej stresu? Kondycja psychiczna liderów niepokoi...

Osoby, które pracowały 55 godzin lub więcej tygodniowo, miały szacunkowo 35% wyższe ryzyko udaru i 17% wyższe ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca - choroby serca spowodowane zwężeniem tętnic - w porównaniu z osobami pracującymi 35-40 godzin tygodniowo.

„Praca 55 godzin lub więcej od poniedziałku do piątku jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia” - powiedziała w oświadczeniu dr Maria Neira, dyrektor Departamentu Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia WHO. „Najwyższy czas, abyśmy wszyscy, rządy, pracodawcy i pracownicy uświadomili sobie, że długie godziny pracy mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci”.

WHO twierdzi, że długie godziny pracy powodują śmierć w dwojaki sposób. Po pierwsze, stres psychiczny związany z wielogodzinną pracą może wywołać reakcję fizjologiczną, wywołując reakcje w układzie sercowo-naczyniowym i zmiany chorobowe, które wpływają na zmiany w tkankach. Drugi to zachowania szkodliwe dla zdrowia w odpowiedzi na stres, w tym palenie, picie alkoholu, zła dieta, brak aktywności fizycznej i zaburzenia snu oraz brak czasu na regenerację - wszystkie są uważane za czynniki ryzyka chorób serca i udaru mózgu.

Analiza dotyczyła okresu przed 11 marca 2020 r., kiedy to WHO ogłosiło pandemię. Negatywnie wyróżnia się Wielką Brytanię i Holandię, gdzie pracownicy pracują do 20:00, regularnie wylogowują się później niż zwykle, aby zakończyć dłuższy dzień pracy.

źródło: CNN

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
taktak (Ocena: 5) 22.05.2021 09:23
i tym się nikt nie przejmuje!!!!!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie