Jak zadbać o dno miednicy po porodzie i dlaczego to takie ważne?

Świeżo upieczone mamy często zapominają o sobie.
Jak zadbać o dno miednicy po porodzie i dlaczego to takie ważne?
fot. istock.com
18.05.2021
Dominika Stanisławska

Zazwyczaj świeżo upieczone mamy nie myślą o własnym ciele tuż po porodzie, a ich dbanie o siebie przy małym dziecku ogranicza się do standardowej kontroli zdrowia w ciągu sześciu tygodni. Nadal istnieje tabu dotyczące ciała kobiety po porodzie, w tym mięśni dna miednicy.
Zobacz więcej: Czy seks po histerektomii może być przyjemny?

Jak zadbać o dno miednicy po porodzie i dlaczego to takie ważne?

Wiele z nas definiuje dno miednicy jako grupę mięśni, które są hamakiem dla podstawy miednicy. Wspierają pęcherz, odbyt i narządy rozrodcze oraz pomagają kontrolować trzymanie i oddawanie moczu oraz pracę jelit. Dno miednicy odgrywa również integralną rolę podczas rodzenia dzieci i oczywiście seksu. Wraz z wiekiem - a już na pewno po urodzeniu dzieci - dno miednicy słabnie, a kobiety mogą mieć problemy, takie jak nietrzymanie moczu podczas kichania po bolesny lub seks.

Według badania Wiedza kobiet na temat mięśni dna miednicy, które zostało opublikowane w 2016 roku w magazynie “Seksuologia Polska” z 726 kobiet, które wzięły udział w badaniu, 80 proc. z nich wiedziało, gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy, a 76 proc. wiedziało, jakie funkcje pełnią. Tylko 50 proc. przebadanych kobiet ćwiczyło je jednak kiedykolwiek. Najczęstszy sposób ćwiczenia mięśni dna miednicy to ich skurcze. Dodatkowo wyniki badania pokazały, że kobiety, które ćwiczyły mięśnie dna miednicy, częściej osiągały orgazmy podczas stosunku oraz miały istotnie wyższą satysfakcję z życia seksualnego w porównaniu z kobietami nigdy niećwiczącymi tych partii mięśni. 
Zobacz więcej: Ginekologia dziecięca, czyli droga do zdrowej kobiecości

mięśnie dna miednicy
fot. istock.com

Dlaczego dbanie o mięśnie dna miednicy jest ważne?

Gdyby doznajemy kontuzji ramienia, idziemy na rehabilitację - miednica nie jest niczym innym. Podczas gdy niektóre kobiety uważają, że pojedyncza wizyta u ginekologia może rozwiązać problemy związane z okolicą miednicy, warto zauważyć, że wielu lekarzy ma ok. 30 minut na każdego pacjenta. Z tego powodu powinno się znaleźć specjalistę, który pomoże nam podjąć terapię dna miednicy. Zaletą takiej terapii jest to, że jest ona bardziej wyspecjalizowana w mięśniach miednicy, które są również połączone z rdzeniem i plecami. Ważna jest edukacja kobiet dotycząca budowy, funkcji oraz istotności mięśni dna miednicy, tak aby więcej kobiet wykonywało konkretne ćwiczenia. Istnieje potrzeba dokładnej edukacji kobiet, w jaki sposób powinny wykonywać skuteczne ćwiczenia tych partii mięśni. Z tego powodu warto iść do specjalisty, który pomoże rozwiązać problemy nieudanego seksu i nietrzymania moczu.

źródło: journals.viamedica.pl/

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie