Efekty uboczne serum na porost rzęs. Wiedziałaś o tym?

Ulubione odżywki do rzęs mogą potencjalnie zmienić kolor oczu.
Efekty uboczne serum na porost rzęs. Wiedziałaś o tym?
fot. istock.com
17.05.2021
Dominika Stanisławska

Odżywki do rzęs są popularne i nietrudno zrozumieć dlaczego. Pomysł wyhodowania własnych długich, pierzastych rzęs zamiast polegania na sztucznych rzęsach lub na tuszu do rzęs jest naprawdę dobry. Zapewne sama obietnica długości może sprawić, że kupisz wiele odżywek do rzęs bez zastanowienia. Warto najpierw wziąć pod uwagę efekty uboczne stosowania takich preparatów.
Zobacz więcej: Czy yerba mate wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej?

Serum na porost rzęs - jakie są efekty uboczne?

Muneeb Shah to lekarz dermatologii, który w swoim niedawno dodanym poście, zwrócił uwagę na problem ser do rzęs. “Okazuje się, że tego typu produkty mogą być całkiem skuteczne. Szczególnie te, które zawierają prostaglandyny lub analogi prostaglandyn. Niestety, mogą również powodować przebarwienia wokół oczu. Ale nie tylko to - mogą w rzeczywistości przyciemnić kolor oczu”.  - mówi dr Shah w filmie. Jednak czy dla takich efektów warto przejmować się efektami ubocznymi?

Prostaglandyny to lipidy stosowane w okulistyce do leczenia jaskry. Ich zadaniem jest obniżenie ciśnienia w gałce ocznej. W kosmetyce są wykorzystywane, bo mogą przyspieszyć wzrost włosków, jeśli są zawarte w formule serum do rzęs do stosowania miejscowego. Analogi prostaglandyn, które są zawarte w składach, są związkami podobnymi do prostaglandyn i mogą wiązać się z tymi samymi receptorami hormonalnymi w organizmie.
Zobacz więcej: Zatrzymanie wody w organizmie - jakie są przyczyny?

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dr. Muneeb Shah (@doctorly)

Latisse, jedyna z odżywek, którą omawia Dr. Muneeb Shah, oraz która jest dostępna w Polsce zawiera bimatoprost, analog prostaglandyn, który wpływa na wzrost rzęs, co zostało potwierdzone badaniami. Bimatoprost wyróżnia się największym potencjałem do powodowania miejscowych reakcji nadwrażliwości, takich jak: zaczerwienienie, ciemnienie powiek i skóry, zmiana koloru tęczówki, nadżerka rogówki i przekrwienie spojówek oraz nadmiernego wzrost rzęs, co zostało wykorzystane w kosmetyce. Warto dodać, że wszystkie analogii są przeciwwskazane podczas ciąży.

Dr. Muneeb Shah wymienił kilka innych produktów, jak: Grande Lash, NanoLash, Rodan + Fields Lash Boost  i Babe Lash Essential Serum -  wszystkie zawierają analogi prostaglandyn. Lekarze okuliści krytykują marki kosmetyczne za sprzedaż produktów zawierających analogi prostaglandyn bez odpowiedniego ostrzeżenia klientów o potencjalnych skutkach ubocznych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie