Wszystkie skutki uboczne odstawienia antykoncepcji

O tych rzeczach musisz pamiętać.
Wszystkie skutki uboczne odstawienia antykoncepcji
fot. istock.com
06.05.2021
Dominika Stanisławska

Antykoncepcja hormonalna to jedna jedna z najpopularniejszych form zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Co się dzieje z organizmem kobiety, gdy po długim czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej nagle odstawi się środki?
Zobacz więcej: 
Można wykryć HPV szybciej i precyzyjniej

Wszystkie skutki uboczne odstawienia antykoncepcji

#1 Jeśli przestaniesz używać pigułki, plastra lub pierścienia

Zmiany w okresie są zdecydowanie najczęstszym skutkiem ubocznym, jakiego można się spodziewać. Pigułka, krążek lub plaster zawierają kombinację estrogenu i progesteronu, które powstrzymują owulację, co powoduje, że miesiączki są mniej dokuczliwe. Kiedy wraca owulacja pojawią się cięższe miesiączki i silniejsze skurcze. Można również doświadczyć nieregularnego krwawienia lub plamienia między cyklami. Zaprzestanie antykoncepcji może spowodować nawrót trądziku. Rezygnacja z jednej z tych form antykoncepcji może również powodować ból piersi lub bóle głowy.
Rezygnacja z jednej z tych form antykoncepcji może również powodować ból piersi lub bóle głowy.
fot. istock.com

#2 Jeśli usuniesz hormonalną wkładkę domaciczną

Tu również pojawią się zmiany w miesiączkowaniu. Hormonalne wkładki domaciczne, uwalniają hormon progestagen, aby zapobiec tworzeniu się błony śluzowej macicy - co oznacza okres jaśniejszy lub brak miesiączki dla większości kobiet. Po usunięciu wkładki, błona śluzowa ponownie się odbuduje, więc prawdopodobnie każdego miesiąca będzie więcej krwi. Możesz również doświadczyć nieregularnego okresu.

#3 Jeśli usuniesz implant ramienia

Efekty uboczne powinny być podobne do tych, które można mieć po usunięciu hormonalnej wkładki domacicznej, ponieważ implant ramienia, działa poprzez uwalnianie progestyny. Najczęstszymi skutkami ubocznymi usunięcia tego są powrót bolesnej miesiączki i nieregularny cykl.
Zobacz więcej: 
Skąd się bierze problem i jak sobie pomóc z suchością pochwy? Sprawdź!

#4 Jeśli przestaniesz robić zastrzyk antykoncepcyjny

Wszelkie efekty uboczne, których doświadczasz, mogą trwać dłużej niż te z innych metod. Podobnie jak hormonalna wkładka domaciczna i implant na ramię, zastrzyk antykoncepcyjny zapobiega ciąży z hormonem progestyny. Jest jedna duża różnica: zastrzyk antykoncepcyjny ma działać przez trzy miesiące, więc zawiera znacznie wyższą dawkę progestyny. Oznacza to, że jego efekty ustępują wolniej, gdy zdecydujesz się przestać go używać, a resetowanie się organizmu może zająć więcej czasu.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 10.05.2021 14:53
Powinnyście brać do ust. Lub w czoko.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie