Kiedy udać się do dietetyka, a kiedy do endokrynologa?

Ty się odchudzasz, a waga ani drgnie?
Kiedy udać się do dietetyka, a kiedy do endokrynologa?
fot. istock.com
28.04.2021
Dominika Stanisławska

Magazyny, blogi, strony internetowe i przyjaciele. Informacje o żywieniu i diecie docierają do nas zewsząd. Wydaje się, że wszyscy wiedzą o jedzeniu wszystko, a dietetycy są wszędzie. Jednak zdarza się, że problemy z wagą leżą w innym miejscu. Kiedy udać się do dietetyka, a kiedy do endokrynologa?
Zobacz więcej: 
5 kroków, żeby skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej!

Dietetyk a endokrynolog - kiedy udać się do specjalisty?

Tak naprawdę zawód dietetyka może wykonywać osoba, która ukończyła specjalistyczne studia i odbyła praktykę zawodową. Taka osoba zajmuje się żywieniem człowieka i technologią żywności. Zanim udasz się do dietetyka, sprawdź, czy taka osoba ma odpowiednie kwalifikacje. Z kolei endokrynolog, to lekarz, który ukończył studia medyczne i odbył praktykę zawodową. Endokrynologia zajmuje się zaburzeniami wydzielania hormonów. Aby określić, czy organizm funkcjonuje prawidłowo, endokrynolog zleca specjalistyczne badania, dzięki którym później może dobrać odpowiednią metodę leczenia pacjenta. Dietetyk jest pierwszym kontaktem, gdy zaczynamy zmieniać swój styl życia. Z czasem, gdy efekty nie są zadowalające odpowiedni dietetyk będzie szukał przyczyny w innych miejscach, niż tylko źle dobrany jadłospis. Prawdopodobnie wyśle wtedy swojego pacjenta do endokrynologa.
Prawdopodobnie wyśle wtedy swojego pacjenta do endokrynologa.
fot. istock.com

Dieta i zapobieganie chorobom

Dietetycy nie są tylko zalecanymi specjalistami dla osób, które chcą schudnąć, ale także pomagają ogółowi społeczeństwa w poprawie jakości życia i zapobieganiu chorobom. Związek między zdrowiem a dietą jest szeroko znany. Poprzez zmiany w odżywianiu zapobiega się patologiom, takim jak bóle głowy, otyłość lub cukrzyca typu II - typowym dla naszych czasów, oraz niektórym typom raka. Obecny system medyczny koncentruje się na działaniu paliatywnym. Oznacza to, że leczy problem, ale nie przyczynę, wśród której zwykle znajduje się zła dieta.

Dla wielu osób wizyta u dietetyka to ostateczność, bo zazwyczaj chodzi się do specjalisty prywatnie. Mimo to warto udać się raz czy dwa na konsultacje. Często osoby, które decydują się na wizytę w prywatnym gabinecie szukają rozwiązań, bo ich dieta - chociaż zdrowa - jest monotonna, nudna i mdła. Na pewno warto skorzystać z takiej usługi, bo w perspektywie mamy poprawienie jakości życia i zdrowia na bardzo długi czas.
Zobacz więcej: 
Ból i dyskomfort podczas seksu - jakie mogą być przyczyny?

Z kolei ci, którzy udali się po dietę i zmieniają swoje nawyki żywieniowe mogą wcale nie widzieć efektów. Problemem może być wtedy zaburzenie funkcjonowania hormonów, a przyczyną choroba Hashimoto.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie