Badanie: szczepionka przeciwko COVID-19 bezpieczna dla kobiet w ciąży

Dobrą wiadomość przekazał profesor Piotr Laudański.
Badanie: szczepionka przeciwko COVID-19 bezpieczna dla kobiet w ciąży
fot. istock.com
26.04.2021
Dominika Stanisławska

Szczepionka przeciwko COVID-19 wywołała sporo emocji, ale warto pamiętać, że korzyści przewyższają ryzyko - co podkreśla każdy lekarz. Ostatnio zostały przeprowadzone badania na grupie ponad 800 kobiet w ciąży, które rozwiewają wszelkie wątpliwości.
Zobacz więcej: 
Szczepionki Pfizer BioNTech i Moderna są skuteczne u kobiet w ciąży

Szczepionka przeciwko COVID-19 bezpieczna dla kobiet w ciąży

Jak wynika z badania, które zostało opublikowane 21 kwietnia 2021 na łamach pisma medycznego The New England Journal of Medicine, szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. W badaniu wzięło udział 827 kobiet, które po szczepieniu przynajmniej jedną dawką w ciągu następnych tygodni urodziły.
Spośród 827 kobiet, które urodziły, ciąża zakończyła się urodzeniem żywego dziecka u 712 (86,1%), poronieniem samoistnym u 104 (12,6%), porodem martwego dziecka u 1 kobiety (0,1%) i innymi skutkami (aborcja indukowana i ciąża pozamaciczna) u 10 (1,2%). Łącznie 96 ze 104 poronień samoistnych (92,3%) wystąpiło przed 13 tygodniem ciąży, a 700 z 712 ciąż, zakończyły się urodzeniem żywego dziecka (98,3%), było wśród pań, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki w trzecim trymestrze ciąży.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Piotr Laudański (@profesor_laudanski)

Okazuje się, że nie wykazano większych powikłań - ani u kobiet, ani u płodu. Kobiety, które były chętne do wzięcia udziału w badaniu zarejestrowały się przez system v-safe. System wysyła do kobiet ankiety, które można wypełniać. Później odzywają się pracownicy aplikacji, którzy przeprowadzają dodatkową ankietę na temat zdrowia ciężarnej. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to chętna kobieta jest dopuszczona do szczepiania.
Zobacz więcej: 
Czy szczepionka przeciwko COVID-19 wpływa na cykl menstruacyjny?

Dzięki temu nie trzeba specjalnie zgłaszać się do jednostki prowadzącej badania, a wszystko można załatwić w domowym zaciszu. Obserwacja chętnych uczestników trwa 12 miesięcy od momentu zaszczepienia. W tym czasie zaszczepieni mogą wprowadzać wszystkie niepożądane objawy poszczepienne. Większość zgłasza tylko ból w miejscu wbicia igły i obniżony nastrój. Ponadto aplikacja dba o rozróżnianie objawów i kategoryzuje je jako łagodne, umiarkowane lub ciężkie. 

Po porodzie nie tylko mama jest monitorowana, ale przez pierwsze trzy miesiące życia także jej dziecko.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie