Dźwięki natury leczą ból? Nowe badanie nie pozostawia wątpliwości!

Czujesz się obolały? Wyjdź na spacer i się zrelaksuj.
Dźwięki natury leczą ból? Nowe badanie nie pozostawia wątpliwości!
fot. istock.com
20.04.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

  • które dźwięki pozytywnie wpływają na nasz organizm;
  • dlaczego przebywanie na łonie natury jest dobre.

Każdy wie, że przebywanie na świeżym powietrzu przynosi same korzyści. Kąpiele słoneczne wspomagają wytwarzanie witaminy D, a spacery koją nerwy. Okazuje się, że przebywanie na łonie natury pomaga uśmierzyć ból.
Zobacz więcej: 
Czy kawa może być naturalnym spalaczem tłuszczu?

Dźwięki natury leczą ból - wyniki badań

Rachel Buxton, pracownik naukowy na wydziale biologii Uniwersytetu Carleton w Ottawie w Kanadzie, wraz z kilkoma współpracownikami, badała wpływ naturalnych dźwięków, w tym śpiewu ptaków i płynących rzek, zarówno na ludzki umysł, jak i wpływ na ludzki ból. Zespół odkrył, że naturalne dźwięki mogą mieć pozytywny wpływ na oba te zjawiska i opublikował swoje badanie w Proceedings of the National Academy of Sciences.

- Przebywanie na łonie natury (przyp.red.) jest dobre, bo przynosi pozytywne efekty i rzeczy, takie jak uczucie spokoju - powiedziała Rachel Buxton w komentarzu udzielonym US News i World Report. - Jest dobre na złagodzenie stresu i po prostu ma szeroki wachlarz korzyści, które zaobserwowaliśmy, od łagodzenia bólu po poprawę nastroju i zdolności poznawczych… Myślę, że to niezwykłe. Nie tylko naturalne dźwięki zapewniają korzyści zdrowotne, ale także korzyści zdrowotne można zapewnić sobie z różnych źródeł.
Zobacz więcej: 
To są naturalne źródła energii dla twojego organizmu!
łono natury
fot. istock.com

Które dźwięki natury najlepiej działają na człowieka?

Według przeprowadzone badania dźwięki, które najlepiej działają na człowieka to śpiew ptaków, który szybko potrafi zmniejszyć napięcie w ciele i przyczynia się do redukcji stresu i poirytowania. Aby dojść do tych wniosków zespół przeanalizował aż 221 dźwięków nagranych w różnych miejscach w aż 68 parkach narodowych. Okazało się, że dźwięki wydawane przez zwierzęta były słyszane w ok. 75 proc. miejsc, jednak dźwięki wydawane przez ludzi zagłuszały naturę. Tylko w 11,3 proc. miejsc, nie było słychać np.: klaksonów samochodowych. Oznacza to, że im więcej ludzi przebywa w dziewiczych miejscach, tym gorzej słychać naturalne dźwięki. Badacze uważają, że nie należy unikać przebywania w odludnych miejscach, a poświęcić więcej energii na ich ochronę. 

- Gorąco zachęcałbym ludzi do zatrzymania się na chwilę i posłuchania natury (przyp.red.). Doświadcz korzyści płynących z dźwięku. Myślę, że jest to coś, czego często nie zauważamy i bierzemy za pewnik - powiedział George Wittemyer, współautor badania. „Powinniśmy chronić naturalny krajobraz dźwiękowy i nie zagłuszać go hałasem”.

źródło: usnews.com

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie