Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy?

Usiądź wygodnie i nalej sobie drugą filiżankę…
Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy?
fot. istock.com
19.04.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto pić kawę;
  • czy kawa jest bogata w przeciwutleniacze;
  • jakie są korzyści zdrowotne picia kawy.

Kawiarnie są praktycznie na każdym rogu, co już pokazuje zamiłowanie Polaków do tego napoju. Picie kawy to swojego rodzaju rytuał, bez którego nie wyobrażamy sobie codzienności. Ale... czy wiesz jakie są korzyści zdrowotne wynikające z codziennego picia kawy?

Korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy

#1 Kawa jest niskokaloryczna

Jedna filiżanka kawy ma tylko dwie kalorie, 96 mg kofeiny i 118 mg potasu (mniej więcej tyle, ile jest w jednej trzeciej małego banana). Kawa jest mniej kaloryczna niż soki, koktajle i inne słodkie napoje - oczywiście jeśli pijemy czarną kawę bez cukru.
kawa
fot. istock.com

#2 Kawa jest bogata w przeciwutleniacze

Badanie opublikowane w Antioxidants wykazało, że palona kawa zawiera mniej więcej taką samą ilość polifenoli (silnych związków występujących w niektórych produktach roślinnych), co czerwone wino, kakao i herbata. Głównym polifenolem jest kwas chlorogenowy i może nieznacznie zmniejszyć ryzyko chorób serca i cukrzycy dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym.

#3 Kawa zmniejsza ryzyko występowania niektórych chorób

Badania pokazują, że umiarkowane spożywanie kawy wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia u zdrowych dorosłych osób i może zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów. Picie kawy wiąże się również ze zmniejszonym ryzykiem całkowitej śmiertelności (o 3-4 procent niższa śmiertelność przy 1 filiżance dziennie).

#4 Kawa chroni mózg

Osoby spożywające kawę zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Krembil Brain Institute w University Health Network w Toronto wykazało, że korzystną substancją w działaniu może być związek zwany fenylindanami, które powstają podczas procesu palenia. W testach laboratoryjnych substancja chemiczna zapobiega tworzeniu się w mózgu skupisk białek zwanych beta-amyloidami i tau, które są charakterystyczne dla tych chorób.
Zobacz więcej: 
Czy kawa może być naturalnym spalaczem tłuszczu?

#5 Przyspiesza regenerację po treningu

Wypicie filiżanki kawy po treningu korzystanie wpłynie na twój organizm. Przegląd opublikowany w International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism wykazał, że związki zawarte w kawie mogą pomóc mięśniom wchłonąć węglowodany, które spożywasz po treningu, uzupełniając zapasy glikogenu.

Jak przygotować idealną kawę?

Jeśli jesteś kawoszem już doskonale wiesz, która kawa smakuje ci najbardziej. Klasyczne i intensywne espresso, a może cappuccino? Niezależnie, którą wersję wybierzesz warto postawić na sprzęt, który przygotuje za ciebie idealną kawę. Dobry ekspres do kawy to inwestycja na lata, dlatego warto jest się dobrze zastanowić przed zakupem.

ekspres Philips 4300 LatteGo

Ekspres Philips 4300 LatteGo robi nie tylko wyśmienite mleczne kawy z idealnie spienioną pianką, ale jest też bardzo prosty w obsłudze - system mleczny LatteGo można łatwo wyczyścić w zaledwie 15 sekund.

Więcej na temat ekspresu Philips 4300 LatteGo przeczytasz TUTAJ!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.04.2021 14:24
Piję codziennie jedną kawę i to mi wystarcza. W ciągu dnia raczej popijam cisowiankę albo herbatę z cytryną.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie