Czy szczepionka przeciwko COVID-19 wpływa na cykl menstruacyjny?

Zmiana cyklu może być jednym ze skutków ubocznych?
Czy szczepionka przeciwko COVID-19 wpływa na cykl menstruacyjny?
fot. istock.com
14.04.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

  • czy szczepionka przeciwko COVID-19 ma wpływ na okres;
  • co robić, gdy pojawiają się skutki uboczne szczepienia.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi COVID-19 wzbudza kontrowersje, chociaż nie powinna. Niektóre kobiety w USA skarżą się, że po szczepieniu ich cykl menstruacyjny uległ zmianie. Co na to eksperci?
Zobacz więcej: 
Mamy kontra COVID-19. Co kobiety powinny wiedzieć o szczepieniu?

Czy są jakieś badania dotyczące wpływu szczepionki na okres?

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) posiada program nadzoru, do którego każdy może dopisać skutki uboczne, jakich doświadczył po szczepieniu. Do Vaccine Adverse Event Reporting System kilkadziesiąt kobiet zgłosiło, że po szczepieniu przeszło cięższe niż zwykle miesiączki, do tego towarzyszyły im bolesne skurcze. Ponadto w magazynie Reproductive BioMedicine Online zostało opublikowane badanie przeprowadzone na 233 kobietach. Spośród 177 pacjentek, u których odnotowano regularne miesiączki, 25% miało „zmiany objętości miesiączki”, 20% miało okres lżejszy niż zwykle, a 19% miało cykl dłuższy niż zwykle.
Zobacz więcej: 
Można wykryć HPV szybciej i precyzyjniej
COVID-19
fot. istock.com

- Na cykle miesiączkowe może wpływać wiele czynników, w tym stres, zły sen, ćwiczenia i niektóre leki, dlatego nie byłoby niczym niezwykłym, że niektóre kobiety po otrzymaniu szczepionki zauważyły zmiany w ich cyklu menstruacyjnym, na przykład rozpoczynający się wcześnie okres, obfitsze krwawienia lub większe skurcze niż zwykle. - mówi Gloria A. Bachmann, prodziekan ds. Zdrowia kobiet w Rutgers Robert Wood Johnson Medical School w New Jersey w komentarzu udzielonym magazynowi Health.

Co robić, gdy po szczepieniu cykl menstruacyjny ulegnie zmianie?

Przede wszystkim nie należy panikować. Może to być efekt uboczny, który będzie miał jednorazowy epizod. Z drugiej strony, warto zastanowić się, czy nie jest to zbieg okoliczności. Leki, stres, a nawet zmiana temperatury mają wpływ na przebieg okresu. Jeśli anomalia nie ustąpi warto zgłosić się do ginekologa, który przeprowadzi badanie. Gdy tylko będzie wiadomo, co było czynnikiem powodującym zmiany w cyklu menstruacyjnym np.: szczepionka, należy ten efekt uboczny zgłosić odpowiednim podmiotom. Mimo to lekarze zapewniają, że szczepionki są bezpieczne i każdy, kto ma okazję powinien poddać się szczepieniu.

źródło: health.com

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie