Jakie błędy popełniamy, gdy mamy problem z bezsennością?

Sen to główny czynnik warunkujący poprawę samopoczucia.
Jakie błędy popełniamy, gdy mamy problem z bezsennością?
fot. istock.com
09.04.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

  • jakie są objawy bezsenności;
  • jakie błędy są popełniane podczas bezsenności.

Według Światowej Organizacji Zdrowia ok. 40 milionów ludzi na całym świecie cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu.
Zobacz więcej: 
Czy wczesnego wstawania można się nauczyć?

Problemy ze snem - objawy

Problem z osiągnięciem prawidłowego snu zaczyna się, gdy w ciągu nocy budzimy się więcej niż dwa razy i zdarza się to przez dłużej niż miesiąc. Jeśli zasypianie po zgaszeniu światła zajmuje więcej niż 30 minut, również jest jednym z objawów. Inne to: zasypianie i budzenie się co ok. godzinę, spanie mniej niż 6 godzin na dobę, uczucie bycia chorym następnego dnia oraz drażliwość, roztargnienie, problemy z koncentracją i ciągłe uczucie senności. Jeśli takie objawy pojawiają się sporadycznie, może to oznaczać, że po prostu organizm jest chwilowo zestresowany i tak sobie radzi z negatywnymi emocjami. Tymczasowa bezsenności dotyka m.in. uczniów przed egzaminami, osób, które zostały wybite ze swojej sennej rutyny albo z powodu stresującego wydarzenia.
Tymczasowa bezsenności dotyka m.in. uczniów przed egzaminami, osób, które zostały wybite ze swojej sennej rutyny albo z powodu stresującego wydarzenia.
fot. istock.com

Błędy, jakie są popełniane przy bezsenności

Kiedy dopada nas bezsenności szukamy różnych rozwiązań. Często kierujemy się opiniami z forów i stosujemy wiele niesprawdzonych sposobów, które w teorii mają pomóc nam rozwiązać problem.

Sport przed snem

Wiele osób sądzi, że sport tuż przed zaśnięciem to dobre rozwiązanie, bo organizm będzie zmęczony. Jest jednak odwrotnie. Sport podnosi ciśnienie krwi i powoduje wytwarzanie endorfin, które utrudniają zasypianie. Jeśli chcesz uprawiać sport przed snem, to aktywność powinna się odbyć ok. 4 godziny przed planowanym pójściem spać.

Wykorzystywanie łóżka do innych celów niż spanie

Nie chodzi o seks, a o inne czynności, które ludzie robią w łóżku, jak np.: jedzenie, praca albo przeglądanie mediów społecznościowych. Prawda jest taka, że spędzenie całego dnia w łóżku rozleniwia i wcale nie ułatwia zaśnięcia.

Przeglądanie mediów społecznościowych po położeniu się spać

Wyłączenie wszystkich powiadomień na czas snu to bardzo dobre rozwiązanie. Ile razy zdarzyło się, że gdy już zasypialiście nagle telefon zawibrował? To skutecznie wytrąca z rytmu dobowego, rozprasza, powoduje rozbudzenie się przez co organizm zaczyna wariować. Ponadto niebieskie światło z ekranu powoduje ból oczu oraz dezorienatacje organizmu, który utożsamia niebieskie światło z porankiem.
Zobacz więcej: 
5 nietypowych sposobów na stres

Papieros lub piwo przed zaśnięciem

O tym, że palenie jest złe wie każdy. Wiele osób nadal żyje mitem, że papieros przed snem pomaga zasnąć, jednak to bzdura. Palenie podnosi ciśnienie krwi, przez co wcale nie jesteśmy spokojniejsi, a bardziej podnieceni. Z kolei alkohol rozluźnia przez upośledzenie pracy ośrodkowego układu nerwowego. Nawet jeśli po jednym piwie uda się zasnąć, to w nocy czeka cię przebudzenie, ponieważ alkohol wysusza, więc pobudka na szklankę wody jest oczywista.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie