Co to jest lęk przed snem?

Niepokój związany ze snem może być przyczyną zmęczenia.
Co to jest lęk przed snem?
fot. istock.com
25.02.2021
Dominika Stanisławska

Niepokój i sen to dwa główne tematy ostatnich kilku miesięcy. Pandemia spowodowała wzrost załamań nerwowych i innych zaburzeń. Wraz ze wzrostem niepokoju pogarszał się sen. Teraz okazuje się, że połączenie tych dwóch czynników - niepokoju i bezsenności, prowadzi do lęku przed zasypianiem. Co to jest lęk przed snem? Co można zrobić, aby poprawić swój stan zdrowia?
Zobacz więcej: 
Cierpisz na bezsenność? Poznaj 5 wskazówek, które pozwolą ci się lepiej wyspać!

Co to jest lęk przed snem?

Chociaż nie ma oficjalnej definicji ani diagnozy “lęku związanego ze snem”, to chodzi o uczucie zwiększonego niepokoju, gdy próbuje się zasnąć. Pojawia się, gdy w ciągu dnia wszystkie stresy są rozproszone, a wieczorem dochodzi do ich kumulacji. Pacjent nie może “wyłączyć” mózgu, wyciszyć się, a sytuacja ma miejsce kilka nocy z rzędu. To, co charakteryzuje ten stan, to martwienie się samym aktem zaśnięcia. Istnieje związek między lękiem a snem. Lęk prowadzi do problemów z zasypianiem. Niewystarczająca ilość snu lub jego brak, nasilają lęk. Ludzie łatwo wpadają w takie błędne koło, a tym samym akt snu staje się coraz bardziej stresujący, co z kolei nasila niepokój i bezsenność. 
Ludzie łatwo wpadają w takie błędne koło, a tym samym akt snu staje się coraz bardziej stresujący, co z kolei nasila niepokój i bezsenność. 
fot. istock.com

U osób, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe, ten stan może pojawiać się znacznie częściej niż u osób zdrowych. Zwłaszcza, jeśli codziennie doświadczamy stresu w domu i pracy. Strach przed ponownym przeżywaniem tego uczucia może skutecznie wpływać na nasze zdrowie i być przyczyną innych chorób.
Zobacz więcej: 
Powody, dla których twoje dziecko nie chce spać

Lęk przed snem a bezsenność - różnice

Według lekarzy i dostępnych badań, bezsenność nie jest wynikiem depresji czy innych zaburzeń. Są to skutki długotrwałych zaburzeń ze snem, które rzadko są efektem ubocznym niepokoju. Zwykle bezsenność może być spowodowana jakimś traumatycznym wydarzeniem i trwać ok. trzech miesięcy. Objawy bezsenności mijają, gdy poradzimy sobie ze stresorami. Z kolei lęk przed snem może być związany z depresją lub mieć inne podłoże niż traumy i trudne wydarzenia. Z tego powodu, gdy odczuwa się jakiekolwiek zaburzenia powinno się udać do specjalisty. Lekarz oceni stan zdrowia i wskaże kierunek leczenia. Będzie też w stanie dojść do sedna problemu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie