Jak wyjaśnić bliskim, dlaczego powinni się zaszczepić?

Jak konstruktywnie rozmawiać?
Jak wyjaśnić bliskim, dlaczego powinni się zaszczepić?
fot. istock.com
23.02.2021
Dominika Stanisławska

Mimo opinii lekarzy, wiele osób nadal ma obawy przed szczepionką przeciwko koronawirusowi. Pojawiają się różne teorie i opinie, które lekarze dementują w mediach, ale jest całkiem spora grupa ludzi, która nie wierzy w zdanie ekspertów. Zdanie na temat szczepionki powoduje rozłamy w rodzinach. Jak przekonać najbliższe osoby, do zaszczepiania się?
Zobacz więcej: 
“Covidowy język”, nowy objaw koronawirusa?

6 argumentów przeciw - jak je obalić?

#1 Szczepionka nie została dobrze przetestowana

Wprowadzenie szczepionki było szybkie, ale nadal ich skuteczność jest poddawana rygorystycznym testom. Szczepionka przeciwko COVID-19 musiała przejść wszystkie fazy testów i uzyskać zadowalający wynik. Naukowcy już od lat zajmują się koronawirusami, a szybkie wprowadzenie szczepionki wiąże się z już posiadaną wiedzą dotyczącą mRNA.
Naukowcy już od lat zajmują się koronawirusami, a szybkie wprowadzenie szczepionki wiąże się z posiadaną już wiedzą dotyczące mRNA.
fot. istock.com

#2 Szczepionka powoduje problemy z zajściem w ciążę

Jeśli któraś z bliskich ci kobiet ma takie obawy, niech porozmawia z lekarzem na ten temat. Jednak, jak do tej pory, wszystko wskazuje na to, że szczepionka jest bezpieczna dla kobiet, które karmią piersią, są w ciąży oraz planują zajść w ciążę. Nie ma naukowego dowodu, według którego, szczepionka miałaby wpływać na płód i płodność.

#3 Szczepionka ma mikroczipa

Jest to tylko teoria spiskowa, która jest kłamstwem. Teorie spiskowe są pożywką dla różnych sekt, ale nie mają poparcia w nauce. Istnieją w świadomości publicznej i trudno je wyplenić, jednak zanim ktoś z twoich bliskich zasugeruje się komentarzem w sieci, niech pomyśli o tym, ile lat poświęcili lekarze na swoje studia i zdobywanie wiedzy.

#4 Po szczepieniu wystąpi NOP

NOP jest czymś normalnym po szczepieniu. Producenci piszą na ulotkach, jakie mogą być niepożądane odczyny poszczepienne, dlatego każdy nowy należy zgłaszać. Jednak gorączka, ból głowy i ogólnie złe samopoczucie są oznaką tego, że organizm daje odpowiedź immunologiczną. Efekty uboczne ustępują w ciągu trzech dni. 

#5 Reakcje alergiczne po szczepieniu

Skład szczepionki jest znany, dlatego jeśli ktoś obawia się reakcji alergicznej powinien skonsultować się z lekarzem, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Większość ludzi wie, na jakie substancje są uczuleni. Właśnie z powodów bezpieczeństwa, osoby zaszczepione nie idą od razu do domu tylko czekają ok. 15 minut, aby lekarze mogli od razu pomóc pacjentowi.
Zobacz więcej: 
Kiedy COVID-19 jest chorobą zawodową?

#6 Jedna szczepionka jest lepsza od drugiej

Każda szczepionka jest tak samo dobra i wszystkie działają. Wraz z wprowadzaniem ich na rynek pojawiły się dane względem skuteczności, ale nie powinno się ich stawiać obok siebie. Próby przeprowadzono w różnym czasie i miejscach, w których mogły już być nowe warianty COVID-19.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie