“Covidowy język”, nowy objaw koronawirusa?

Pojawia się coraz częściej u chorych osób.
“Covidowy język”, nowy objaw koronawirusa?
fot. istock.com
23.02.2021
Dominika Stanisławska

COVID-19 odkąd tylko się pojawił zaczął zaskakiwać lekarzy swoimi dziwnymi objawami. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia koronawirus ma ponad 30 objawów, a lista ciągle jest rozszerzana. Nie wszystkie objawy świadczą o zakażeniu, ale jednym z nich może być tzw. “covidwy język”. Co to jest? Jak wygląda? 
Zobacz więcej: 
Skutki COVID-19, które zostaną z nami na długo

“Covidowy język” - co to jest?

COVID-19 pojawił się nagle, a wraz z nim cała lista nietypowych objawów. Zaczynając od powszechnej gorączki i kaszlu, a kończąc na utracie węchu, smaku i wysypkach skórnych. Do nich można dopisać tzw. “covidowy język” - chociaż eksperci ścierają się na tym polu. U zakażonego, w jamie ustnej pojawiają się owrzodzenia. Do tego na języku widoczne są czerwone i białe plamy, które świadczą o tym, że mogło dojść do infekcji. Język staje się opuchnięty, co utrudnia oddychanie. Wielu lekarzy nie spotkało się osobiście z “covidowym językiem”, ponieważ większość z nich skupia się na popularnych objawach, takich jak kaszel, gorączka i trudności z oddychaniem. Według naukowców ten nietypowy objaw kornawirusa dotyka ok. 35% zakażonych. Ponadto jama ustna jest bardzo wrażliwa na różnego rodzaju zarazki z powodu występującego tam receptora ACE2, który łączy się wraz z białkami koronawirusa. Z tego powodu wirus szybko przenika do ludzkiego organizmu.
side by side photos of tongues with covid19 symptoms
fot. BRITISH JOURNAL OF DERMATOLOGY

Co robić, gdy dostrzeże się u siebie “covidowy język”?

Warto pamiętać, że różnego rodzaju plamy w jamie ustnej mogą świadczyć o innym wirusie lub zjedzeniu czegoś, co nam zaszkodziło. Lekarze twierdzą, że “covidowy język” będzie występował obok innych, bardziej powszechnych objawów COVID-19. Jeśli Ty lub ktoś z twojego otoczenia ma nietypowe objawy COVID-19 lepiej udać się na test, jednak trzeba pamiętać, aby nie wpadać w panikę. Guzki i owrzodzenia nie muszą oznaczać najgorszego. Słabe samopoczucie i zawroty głowy mogą świadczyć o przemęczeniu, a nie zakażaniu. Panująca pandemia nauczyła wszystkich, aby po prostu obserwować siebie i zostać w domu, jeśli to możliwe.
Zobacz więcej: 
Kiedy COVID-19 jest chorobą zawodową?

źródło: health.com

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie