Czy kawa pomaga przy bólach głowy?

Kofeina zmniejsza ból, ale sprawa wygląda nieco inaczej.
Czy kawa pomaga przy bólach głowy?
fot. istock.com
22.02.2021
Dominika Stanisławska

Wiele osób spotyka się z ogromnym bólem głowy, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Odruchowo sięga się wtedy po tabletki przeciwbólowe. Inni natomiast sięgają po kawę. Kofeina już od dawna zmniejsza bóle, ale nadal jest przedmiotem dyskusji. Lekarze spierają się, czy po prostu nie maskuje bólu.
Zobacz wiecej: 
Fakty i mity nt. kawy – „mała czarna” a nasze zdrowie

Kofeina a ból głowy - jak działa kofeina?

Struktura chemiczna kofeiny jest podobna do organicznego związku chemicznego - adenozyny, która jest odpowiedzialna za sygnały bólowe docierające do mózgu podczas migreny. Spożywanie kawy powoduje, że kofeina wiąże się z tym związkiem chemicznym i blokuje sygnał bólowy. Kofeina pomaga także w spalaniu tłuszczu, poprzez przyspieszenie akcji serca, i ułatwia wchłanianie składników odżywczych w jelicie cienkim.
Mimo tych wszystkich plusów okazuje się, że częste spożywanie kofeiny podczas bólów głowy powoduje, że nastają one częściej.
fot. istock.com

Mimo tych wszystkich plusów okazuje się, że częste spożywanie kofeiny podczas bólów głowy powoduje, że nastają one częściej. Stosowanie tego sposobu częściej niż trzy dni w tygodniu może doprowadzić do przewlekłego bólu głowy. Z kolei nagłe odstawianie kofeiny także może prowadzić do bólu. Ogólnie zaleca się picie maksymalnie dwóch filiżanek kawy dziennie, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Warto zwrócić uwagę na inne produkty w diecie, które zawierają kofeinę.
Zobacz więcej: 
Badanie: skupienie się na jedzeniu jest tak samo ważne, jak skupienie podczas jazdy autem

Migrena - co to jest?

Migrena to choroba przewlekła, która powoduje bóle głowy, światłowstręt, wymioty i inne reakcje organizmu, który doznaje szoku związanego z bólem. Okazuje się, że jeśli w rodzinie występują migreny jest się w grupie ryzyka. Według lekarzy migrena może być zaburzeniem genetycznym oraz nasilać się podczas miesiączki i ustępować po menopauzie. Można być wrażliwym na czynniki wywołujące stan permanentnego bólu głowy. Zanim jednak sięgniesz po kofeinę, musisz wiedzieć, czy twój ból głowy to na pewno migrena. 

Migrena - objawy

#1 Nieprzerwany ból trwający od kilku godzin do kilku dni

#2 Ból głowy jest jednostronny i lub pulsujący.

#3 Występuje światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie