Jak można ograniczyć negatywne skutki wielogodzinnego siedzenia przed komputerem?

Kluczem do rozwiązania problemów jest 40 minut ćwiczeń.
Jak można ograniczyć negatywne skutki wielogodzinnego siedzenia przed komputerem?
fot. istock.com
18.02.2021
Dominika Stanisławska

Pandemia zamknęła nas wszystkich w domach, przez co mniej się ruszamy. Nie ma już powodów, by co rano pospiesznie chodzić do domu, podbiegać do autobusu, a potem poruszać się po biurze, bo wszystko jest pod ręką i wszędzie mamy blisko. Pracujemy zgarbieni, nieświadomi tego, jaki wpływ na nasze zdrowie ma spędzanie ok. 10 godzin dziennie przed komputerem.
Zobacz więcej: 
Sportowy lockdown, czyli jak dbać o zdrowie i kondycję w nowej normalności?

Siedzenie jest tak samo szkodliwe jak palenie papierosów?

Tak samo jak palenie, siedzenie zwiększa ryzyko nadwagi, cukrzycy, depresji oraz innych chorób cywilizacyjnych. Ponadto wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji powoduje nadwyrężanie mięśni, stawów, powoduje także “skrzypienie” kolan i inne niedogodności, z którymi musimy sobie radzić na co dzień. Więc ile godzin to “za dużo” w pozycji siedzącej? Okazuje się, że osiem i więcej. Takie zdanie ma profesor nadzwyczajny University of Queensland, Genevieve Healy, który udzielił kilku komentarzy w tej kwestii magazynowi Vogue. Według profesora, jeśli zbliżamy się do 11-12 godzin dziennie w pozycji siedzącej, wtedy szybko dostrzegamy, jak zły wpływ na nasze zdrowie ma siedzenie i brak ruchu. Z ciągłym siedzeniem związany jest fizyczny dyskomfort, taki jak ból dolnej części pleców i karku. 
Z ciągłym siedzeniem związany jest fizyczny dyskomfort, taki jak ból dolnej części pleców i karku. 
fot. istock.com

Jak można poprawić swoje zdrowie fizyczne? 

British Journal of Sports Medicine opublikowało badanie, w którym dowodzi, że 40 minut intensywnych ćwiczeń dziennie znacząco obniża ryzyko chorób cywilizacyjnych i przedwczesnej śmierci. Jest to stosunkowo niewiele, jeśli porównamy to do 10-godzinnego maratonu siedzenia. To co można zrobić, to także w ciągu dnia odejść od biurka i porozciągać się przez chwilę. Dzięki temu krew zacznie szybciej krążyć i więcej tlenu będzie docierać do naszych komórek, co poprawi naszą koncentrację. Staraj się wstać od biurka co 30 minut i poświęcić 2-3 minuty na rozciąganie. Siedzenie, to nawyk, tak więc warto ustawić przypomnienie w telefonie, że należy wstać od komputera.
Zobacz więcej: 
Ćwiczenia na brzuch i pośladki od trenera personalnego Jennifer Lopez

źródło: Vogue.au

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie