Badanie: skupienie się na jedzeniu jest tak samo ważne, jak skupienie podczas jazdy autem

Rozpraszanie się niszczy celebrowanie posiłków.
Badanie: skupienie się na jedzeniu jest tak samo ważne, jak skupienie podczas jazdy autem
fot. istock.com
26.01.2021
Dominika Stanisławska

Wspólne jedzenie posiłków zbliża domowników i umacnia ich relacje. Okazuje się, że wszystko przez to, że skupiamy się tylko na dwóch rzeczach – jedzeniu i spędzaniu razem czasu. Wielozadaniowość nie jest pożądana nie tylko w pracy, ale także przy spożywaniu posiłków. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois udowodnili, że rozpraszanie się przy posiłkach jest tak samo szkodliwe, jak rozpraszanie się przyprowadzeniu samochodu.
Zobacz więcej: Jak zapewnić zdrowie sobie i całej rodzinie?

Rozpraszanie się podczas jedzenia ma wpływ na otyłość

Według naukowców dzieci, które nie koncentrują się na posiłkach z powodu zbyt dużej ilości bodźców zewnętrznych, są bardziej narażone na otyłość, ale wszystko zaczyna się od rodziców. To rodzice dają dobry przykład. Jeśli w trakcie obiadu mama i tata co chwilę sprawdzą swoje telefony, trudno oczekiwać innego zachowania od dzieci. Aby potwierdzić wnioski, naukowcy sfilmowali 60 rodzin podczas posiłków i poddali połowę z nich hałaśliwemu odkurzaniu w sąsiednim pokoju. Druga połowa mogła cieszyć się obiadem w spokoju. Podczas posiłku mierzono BMI, spożycie pokarmu i komunikację uczestników. Okazało się, że brak skupienia na posiłku ma większy wpływ na nawyki żywieniowe rodziców – sięgnęli oni po więcej ciastek niż grupa, której pozwolono zjeść obiad w spokoju.
Okazało się, że brak skupienia na posiłku ma większy wpływ na nawyki żywieniowe rodziców – sięgnęli oni po więcej ciastek niż grupa, której pozwolono zjeść obiad w spokoju.
fot. istock.com

Zachowanie rodziców ma wpływ na przebieg posiłku

Hałas miał duży wpływ na komunikację. Dorośli odchodzili od stołu znacznie częściej i mówili mniej ciekawych rzeczy. W rozmowie zwracali mniejszą uwagę na swoje dzieci. Okazuje się, że ma to znaczący wpływ na wagę dzieci, bo jeśli dorosły nie rozmawia z maluchem, to nie dostrzeże, gdy dziecko ma problem lub jest smutne.
Zobacz więcej: Jak guma do żucia wpływa na zdrowie naszych zębów i stawów?

Badanie potwierdziło tylko przypuszczenia naukowców. Wspólne jedzenie ma wiele korzyści dla każdej ze stron. Nie wystarczy tylko zachęcać do regularnego, wspólnego spożywania posiłków bez wzięcia pod uwagę innych czynników sprzyjających zdrowiu. Rozpraszanie się i inne zakłócenia mogą być niezdrową częścią rodzinnego środowiska, które jest zwykle nie ma jednolitej struktury. Dzieci wychowywane w chaotycznym środowisku są bardziej narażone na nadwagę lub otyłość.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie