Jeden krok do pokonania zimowej depresji

To łatwiejsze niż myślisz.
Jeden krok do pokonania zimowej depresji
fot. istock.com
13.01.2021
Dominika Stanisławska

W okresie zimowym wszyscy odczuwamy spadek nastroju, dlatego wiele osób poleca suplementację witaminy D. To, co pozytywnie wpływa na każdego z nas to nic innego jak ruch. Chociaż siłownie są zamknięte, to nadal można spacerować oraz korzystać z siłowni plenerowych. W jaki sposób można się zmotywować do wychodzenia na zewnątrz w te chłodne dni?
Zobacz więcej: SAD, czyli depresja sezonowa – jak sobie z nią radzić? [Ekspert radzi]

Jak pokonać zimową depresję?

#1 Koniecznie wyjdź na zewnątrz

Chociaż pogoda może nie zachęcać do spacerów, to jest jednak wiele prawdy w tym, że ci, którzy spacerują niezależnie od pogody czują się lepiej. Tak naprawdę nie tylko ruch ma na nas wpływ, ale głównie światło dzienne – nawet jeśli jest go mniej przez pochmurny dzień. Nasz poziom serotoniny rośnie, gdy mamy do czynienia ze światłem dziennym, dzięki temu lepiej się czujemy. To, czego jednak większość ludzi nie wie to wpływ melanopsyny na nasz stan zdrowia. Jest to światłoczuły pigment w gałce ocznej ssaków, który utrzymuje nasz rytm dobowy w normie. Innymi słowy, dzięki melanopsynie, jesteśmy w stanie rozróżnić dzień od nocy, a co za tym idzie – jeśli mamy kontakt ze światłem dziennym, jesteśmy mniej senni.
Innymi słowy, dzięki melanopsynie, jesteśmy w stanie rozróżnić dzień od nocy, a co za tym idzie – jeśli mamy kontakt ze światłem dziennym, jesteśmy mniej senni.
fot. istock.com

#2 Zrób ze spaceru trening

Możesz podwoić korzyści z przebywania na zewnątrz robiąc z tego lekki trening. Dzięki temu zwiększysz poziom endorfin w organizmie i poprawisz swój nastrój. Łatwe i lekkie ćwiczenia są tak samo korzystne dla naszej kondycji psychicznej, jak podnoszenie ciężarów i trudny, długi trening na siłowni. Chodzi o to, by poprawić sobie humor, a nie ćwiczyć dla zrobienia rzeźby lub w innym celu. Nawet kilka minut na siłowni plenerowej może w okresie zimy zdziałać cuda.
Zobacz więcej: Jak zadbać o higienę psychiczną?

#3 Sztuczki dotyczące wstawania i wychodzenia na zewnątrz

Jeśli masz w planach poranny spacer nastrój się na niego już wieczorem. Dzięki temu, będzie ci łatwiej rano wstać. Sprawdź pogodę na następny dzień i przygotuj ubranie, które włożysz zaraz po przebudzeniu. Połóż je w miejscu, w którym od razu je zobaczysz, aby nie szukać wymówek. To wizualne przypomnienie o twoich planach. Chociaż na początku trudno się zmotywować, to pomyśl o nagrodzie po treningu, czyli dobrym humorze i wszystkich innych korzyściach płynących z przebywania na zewnątrz.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie