Jak poprawić koncentrację?

Cierpisz na FOMO? Szybko tracisz koncentrację przy tym, co robisz?
Jak poprawić koncentrację?
21.12.2020
Katarzyna Lemanowicz

Nic dziwnego. Z każdej strony atakują Cię różne bodźce. Jeśli automatycznie reagujesz na każdy z nich, nie umiesz się skupić na wykonywanym zadaniu. Jak sobie z tym poradzić? Co zrobić, żeby pokonać problemy z koncentracją?

Praca zdalna – jak się skupić i skoncentrować?

Koncentracja to jeden z najważniejszych elementów życia. Dzięki pełnemu zaangażowaniu w zadanie i odcięciu się od zewnętrznych rozpraszaczy, skutecznie osiągasz swoje cele.  I dzięki temu  efektywniej pracujesz. Nie ma ludzi, którzy dobrze radzą sobie z wielozadaniowością. Twój mózg potrafi pracować wydajnie tylko nad jednym zadaniem. Chcesz osiągać więcej, pracując zdalnie? Zajmij się tylko jedną rzeczą. Łatwiej powiedzieć – trudniej zrobić. Dlatego mamy pewien test! Spróbuj zająć się jedną rzeczą na raz. Bez przeskakiwania między okienkami, bez ciągłego wstawania od komputera np. „teraz odpisuje tylko na maile”, „teraz wstaję i idę ugotować obiad”, „teraz piszę ofertę dla klienta”.

Zobacz więcej: Czy sztuka uważności rozwiązuje wszystkie problemy?

Rozdzielając zadania, wykonujesz ćwiczenia na koncentrację. Skupiasz się tylko na jednej kwestii, nie rozpraszając swojej uwagi na kilka różnych frontów. Jeśli pracujesz z domu, a wokół Ciebie biegają dzieci, podziel pracę na kilkuminutowe bloki skupienia. Wyjdź na 15-20 minut z pomieszczenia, gdzie toczy się aktywne życie rodzinne i w pełnym skupieniu pracuj nad projektem.

Nadal nie możesz się skoncentrować? Być może cierpisz na niedobory określonych witamin i minerałów. Zadbaj o dostarczanie sobie magnezu, żelaza i witamin z grupy B.

Suplementacja to jeden ze sposobów na uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów. Warta uwagi jest kompleksowa suplementacja dla kobiet WIMIN, w przypadku problemów z koncentracją - suplementy WIMIN na lepszą koncentrację.

Wybieraj to, co ważne

Przypadłością obecnych czasów jest FOMO. Fear of Missing Out, czyli strach przed tym, że coś cię ominie. Czy rzeczywiście? Nie jesteś w stanie wiedzieć wszystkiego w natłoku informacji, które docierają do ciebie każdego dnia. Musisz coś wybrać. I zamiast myśleć, że coś musisz, zdecyduj, co chciałabyś wiedzieć. W czym chcesz brać udział. Jakie treści ię interesują. Zacznij cieszyć się możliwościami. Ważne, byś wybierała to, co ważne dla ciebie, niekoniecznie dla innych. Pielęgnuj swoje zainteresowania. Rozwijaj pasje. I stawaj się coraz lepsza w tym, co czujesz, że sprawia ci satysfakcję.

Nauka z domu i problemy z koncentracją – jak pomóc dziecku w zdalnym nauczaniu?

Dorośli pracujący z domu mają problemy z koncentracją. A co dopiero dzieci. Ich zdolność do skupiania się na jednym zadaniu nie jest jeszcze wypracowana. Dodatkowo to właśnie dzieci mają wiele rozpraszaczy dookoła – zabawki, gry komputerowe, telewizję. Dziecięcy mózg uważnie rejestruje informacje przez 20-30 minut. Później myśli zaczynają wędrować wokół innych spraw.

Jak poprawić pamięć u dzieci? Wesprzeć ich w zdalnym nauczaniu? Kiedy dziecko ma przerwę w lekcji online, odciągnij je od komputera. Dobrym pomysłem jest zrobienie przerwy w innym pokoju i przewietrzenie tego, w którym odbywa się zdalna nauka – tak dla odświeżenia głowy!  Możecie też wspólnie przygotować przekąskę dostarczającą jego mózgowi energii (np. garść orzechów, kanapkę z chlebem pełnoziarnistym, owsiankę). Dobre nawodnienie to podstawa! Niech dziecko wypije szklankę wody (najlepiej jeśli woda będzie stale w zasięgu dziecka).

Jak jeszcze zachęcić dziecko do skupienia? Przyda się kilka trików, które nam pomagają. Może być to np. uprzątanie biurka przed rozpoczęciem lekcji. Ulubiona muzyka na rozluźnienie. Albo ćwiczenia rozciągające lub ćwiczenia na pamięć. Wprowadzenie pewnego schematu powinno pomóc dziecku w skupieniu się na nauce i utrzymać odpowiednią koncentrację.

Warto przygotować dziecku przyjazną przestrzeń do pracy oraz odłożyć rozpraszacze takie jak np. telefon.  Włączony telewizor również nie sprzyja koncentracji. Ważne jest wietrzenie pomieszczenie, w którym się uczy lub pracuje. Przy dłuższej przerwie próbuj zachęcać dziecko do aktywności fizycznej, np. 10 minut serii intensywnych ćwiczeń (podskoki, pajacyki, bieg w miejscu, skakanie na skakance) lub po prostu wyjście na świeże powietrze.

Ciągłe zmęczenie i senność – jak sobie z tym radzić?

Dobra pamięć i koncentracja zależą od ilości neuroprzekaźników w twoim mózgu. To one przekazują informacje pomiędzy komórkami nerwowymi. Potrzebujesz ich więc, żeby rozwiązywać trudne zadania i zapamiętywać istotne dla ciebie fakty.

Kiedy mocno się koncentrujesz, twój mózg wykonuje ciężką pracę, do której potrzebuje dużo energii. Potrzebuje też dużo ATP, czyli nośnika energii chemicznej, bez którego niemożliwy jest metabolizm komórki. Cytykolina to substancja naturalnie występująca w organizmie i dostarczająca mitochondriom paliwa w postaci ATP. Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie i senność, a skupienie przychodzi ci z trudnością, pomocne okażą się suplementy zawierające cytykolinę. W wieloletnich badaniach udowodniono, że stosowanie tej substancji poprawia funkcje poznawcze i chroni mózg przed chorobami neurodegeneracyjnymi (Parkinson, Alzheimer)[i]

Koncentracja - jak ją poprawić?

Problemy z pamięcią i koncentracją

Oprócz tego, że wpływ na Twoją koncentrację mają czynniki zewnętrzne, takie jak np. miejsce pracy czy nadmiar bodźców i informacji, brak skupienia może wynikać z niedoborów witamin i minerałów. Odczuwasz ciągłe zmęczenie i senność, choć śpisz 8 godzin? Może to Twój codzienny jadłospis sprawia, że szybko tracisz energię? Zadbaj o zdrowe odżywianie się, uzupełniając posiłki pełnowartościowymi kaszami i pieczywem, jedząc minimum 500 g warzyw i owoców dziennie i ograniczając spożycie cukrów i tłuszczów trans. Jakich witamin i minerałów odpowiedzialnych za dobrą pracę mózgu może brakować w twojej diecie?

Żeby Ttój układ krwionośny i nerwowy działał prawidłowo, potrzebujesz witamin z grupy B, żelaza i magnezu. W większości przypadków jesteś w stanie dostarczyć je sobie wraz z każdym posiłkiem. Jeśli jednak jesteś wegetarianką lub odżywiasz się w specjalny sposób (np. wykluczając gluten, nabiał), możesz potrzebować suplementacji i pomocne okażą się witaminy na lepszą koncentrację. Wraz z pożywieniem dostarczysz sobie witaminy z grupy B znajdujące się w pełnoziarnistych produktach, orzechach i mięsie, a także w roślinach strączkowych. Żelazo znajdziesz głównie w czerwonym mięsie, ale też w zielonych warzywach, ciecierzycy, soczewicy w soi czy białej fasoli.

Zobacz więcej: Co wpływa na temperament dziecka?

Magnez to minerał potrzebny każdej komórce ciała. Wykorzystuje się go do produkowania energii. Nic więc dziwnego, że jeśli cierpisz na jego niedobory, pojawiają się problemy z koncentracją.

Kompleks witamin dla kobiet – kiedy problemy z pamięcią to skutek choroby

Jeśli odżywiasz się w zbilansowany sposób, dobrze się wysypiasz, ćwiczysz i masz czas na efektywny relaks, a nadal masz problemy z pamięcią i koncentracją, przyczyną może być przewlekła choroba. Trudności w skupianiu się i zapamiętywaniu, rozdrażnienie i przewlekłe zmęczenie mogą świadczyć o chorobach tarczycy. W przypadku takich objawów warto skonsultować  się z lekarzem. Oprócz tego, że specjalista zleci Ci badania, może wskazać, jakie witaminy i minerały powinnaś przyjmować. Suplementy dla kobiet powinny zawierać witaminy i minerały o właściwościach antyoksydacyjnych (selen, cynk, witamina C i E) i wspierających odporność. Warto, żeby znalazły się w nich też substancje wpływające na dobry nastrój (magnez, witamina B6) i poprawiające wygląd skóry. Wybierając witaminy na lepszą koncentrację, sprawdź, czy zawierają w swoim składzie cytykolinę. Substancja może występować pod różnymi nazwami handlowymi (Cognizin® w suplementach WIMIN).

Koncentracji zawsze możesz się nauczyć. Nigdy nie jest na to za późno. Zanim zabierzesz się do pracy, oczyść swój umysł ze zbędnych myśli. Skoro usiadłaś do komputera, żeby załatwić kwestie zawodowe, wyłącz się z innych obowiązków. Nawadniaj organizm, bo utrata tylko 5% wody w Twoim ciele powoduje spadek koncentracji aż o 25%.

 

Źródła:

https://allwimin.com/produkt/wimin-chce-miec-lepsza-koncentracje/

https://szelazo.pl/7-straczkowych-pelnych-zelaza/

https://mgr.farm/opinie/cytykolina-co-wiemy-o-nowym-hicie-w-polskich-aptekach/

https://www.researchgate.net/publication/340137242_Ten_tips_for_more_focus_less_distraction_and_better_study_performance

[i] https://mgr.farm/opinie/cytykolina-co-wiemy-o-nowym-hicie-w-polskich-aptekach/

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie