Jak rozróżnić alergię od COVID-19?

Oto kluczowe różnice między objawami.
Jak rozróżnić alergię od COVID-19?
fot. istock.com
15.12.2020
Dominika Stanisławska

Jeszcze rok temu rodzice na ból gardła i katar swojego dziecka nie reagowaliby tak radykalnie jak w obecnych czasach. To samo dotyczyło drobnych alergii, gdzie rodzice nie wahali się wysłać swojego dziecka do szkoły. Czy nawet coś tak błahego jak katar, może wskazywać na koronawirusa. Jak odróżnić COVID-19 od alergii? Oto kilka wskazówek.
Zobacz więcej: Szczepionka przeciwko COVID-19 niebawem w Polsce!

Objawy COVID-19 a alergii – różnice

Wraz z postępem pandemii lekarze dowiedzieli się całkiem sporo o przebiegu choroby COVID-19 u dzieci. Kilka kluczowych różnic między COVID-19 a alergią.

#1 Alergiom nie towarzyszy gorączka i ból ciała – gorączka to częsty objaw koronawirusa, ale alergie bardzo rzadko powodują wzrost temperatury ciała, a tym bardziej jego ból.
#2 COVID-19 nie powoduje kataru – twoje dziecko kicha? To zapewne wina pyłków lub alergenów. Kichanie nie jest jednym z głównych objawów COVID-19.
#3 Świąd – przy alergiach jest to główny objaw. Zazwyczaj swędzą oczy, nos, czuć drapanie w gardle.
#4 Alergie można przewidzieć – wiele dzieci doświadczyło wcześniej alergii, która postępuje według jednego schematu i przeważnie atakuje wiosną.
#4 Alergie można przewidzieć – wiele dzieci doświadczyło wcześniej alergii, która postępuje według jednego schematu i przeważnie atakuje wiosną.
fot. istock.com
#5 Alergię wywołują określone alergeny – osoba z alergią na roztocza może doświadczyć kichania i zatkanego nosa w domu, ale objawy te mogą ustąpić po spędzeniu kilku godzin na podwórku. Objawy alergii mogą być sporadyczne i zmieniać się w ciągu dnia i tygodnia.
#6 Alergie słabną dzięki lekom przeciwhistaminowym – aerozole, krople do oczu i sterydy łagodzą objawy alergii, ale nie są skuteczne w walce z kornonawirusem.
Zobacz więcej: Nastolatka zmarła po kościelnej imprezie

Jeśli jednak uważasz, że twoje dziecko mogło mieć kontakt z kimś, kto ma lub miał koronawirusa, to nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Ostatecznie dowiesz się wszystkiego, gdy zostanie wykonany test. W międzyczasie obserwuj, czy objawy u twojego dziecka nie postępują i czy się nie nasilają. Warto też zapamiętać, że objawy takie jak temperatura, kaszel, czy ból gardła nie wskazują od razu na zakażenie koronawirusem. Paciorkowce krążą wśród nas i są aktywne, dlatego nie wszystko wskazuje od razu na COVID-19. Zaraz zaczyna się sezon grypy, z którą wiele osób potrafi poradzić sobie samodzielnie, dlatego warto przez 2-3 dni od pojawienia się pierwszych niepokojących objawów, obserwować swoje dziecko.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie