Czy noszenie maseczek w dobie koronawirusa jest bezpieczne dla naszej skóry?

W związku z pandemią Covid – 19 zostały wprowadzone restrykcyjne ograniczenia oraz środki ochrony w życiu codziennym. Jednym z nich jest nakaz noszenia maseczki poza miejscem zamieszkania.
Czy noszenie maseczek w dobie koronawirusa jest bezpieczne dla naszej skóry?
fot. istock.com
27.11.2020
Katarzyna Lemanowicz

Maseczka powinna zakrywać usta oraz nos, co w praktyce oznacza zasłonięcie przynajmniej połowy twarzy. Dlatego pojawiają się liczne pytania o problemy dermatologiczne związane z noszeniem maseczki przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. O tym jak zadbać o cerę podczas pandemii rozmawiamy z Dr Katarzyna Osipowicz, współwłaścicielka kliniki Ot.Co Clinic.

Wpływ noszenia maseczki na skórę

Niestety jak wykazują przeprowadzone badania, noszenie maseczek przez większą część dnia może negatywnie odbijać się na kondycji skóry twarzy. Ponadto nieodpowiednia higiena przyczynia się do powstania nowego zjawiska nazywanego maskne. Określenie to pochodzi od dwóch słów mask (ang. maseczka) oraz ance (ang. trądzik) i dotyczy pojawienia się trądziku o charakterze mechanicznym. Jego przyczyną jest nic innego jak noszenie maseczek, które ocierają się o skórę i powodują pojawienie się zaskórników otwartych i zamkniętych oraz rozszerzonych naczynek. Ponadto maseczki nie zawsze produkowane są z naturalnych materiałów. Te wykonane ze sztucznych tkanin i w oparciu o mocne barwniki mogą powodować zwiększenie tych objawów, a nawet pojawienie się alergii u osób z wrażliwą skórą.

Zobacz więcej: Maskne - nowy problem skóry - o co dokładnie chodzi?

Wszelkie zmiany skórne pojawiają się w okolicach ust, policzków oraz brody, czyli w tych miejscach, które są zasłaniane przez maseczkę. Ponadto zauważono, szczególnie w okresie jesiennym, znacznie częściej nawracający problem z pojawieniem się opryszczki.

Ryzyko pojawienia się zmian skórnych zwiększa się, jeśli nie dba się o odpowiednią higienę maseczki. W efekcie może dojść do pojawienia się trądziku, AZS czyli atopowego zapalenia skóry lub jego zaostrzenia, alergicznego zapalenia skóry, czy też łojotokowego zapalenia skóry, które ma charakter sezonowy i często nawraca jesienią i zimą. Dlaczego tak się dzieje? Nosząc maseczkę między skórą a materiałem tworzy się ciepłe i wilgotne środowisko, które jest idealne dla rozwoju między innymi drożdżaków. Te z kolei przyczyniają się do pojawienia się zmian skórnych o charakterze ŁZS, czyli łojotokowego zapalenia skóry, które cechuje się pojawieniem się rumienia oraz złuszczaniem naskórka. Ponadto wilgoć może wpływać na zwiększenie wydzielania sebum i prowadzić do zatkania porów, które przyczyniają się do powstania trądziku.

Wpływ noszenia maseczki na skórę

fot. istock.com

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów na skórze lub zaostrzenia tych, z którymi się zmagamy, niezbędna będzie wizyta z dermatologiem w celu opracowania leczenia.

Ponadto noszenie maseczki podczas deszczowej pogody zmniejsza jej skuteczność, a przylegający do twarzy mokry materiał nie jest higieniczny i może utrudniać przepływ powietrza oraz zanieczyszczać skórę. Dlatego maseczki powinny być codziennie prane oraz prasowane przy użyciu wysokiej temperatury, która dodatkowo przyczynia się do unieszkodliwienia bakterii. Ponadto, aby zachować maksymalną higienę, szczególnie podczas deszczowej i zimnej pogody, warto wybierać maseczki jednorazowe dodatkowo wyposażone w filtr. Dostępnych jest kilka rodzajów filtrów używanych w maseczkach, a do najbardziej skutecznych należą FFP3 oraz N95 i N99. Filtr FFP3 pozwala na zatrzymanie cząsteczek o średnicy między 0,3 a 0,5 μm. Z kolei maseczki z filtrami N95 skutecznie chronią przed zanieczyszczeniami powietrza, ale równie dobrze pełnią funkcję ochronną przed wirusami. Zatrzymują 95% procent zanieczyszczeń, wirusów oraz bakterii, które znajdują się w powietrzu. Natomiast filtr N99 zatrzymuje do 99% szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu.

Jak dbać o skórę twarzy w dobie pandemii?

Przede wszystkim należy zachować podstawowe zasady higieny maseczki. Po całodniowym noszeniu maska powinna zostać wyprana, a ta jednorazowa - zutylizowana. Absolutnie nie należy jednej maski nosić przez kilka dni. Ponadto należy ją ściągać i ubierać w taki sposób, aby nie dotykać wewnętrznej strony maseczki. Mimo zachowania tych zasad, skóra może zostać podrażniona i wysuszona. Warto zatem zrezygnować z pełnego makijażu, szczególnie jeśli w maseczce spędza się większą część dnia.

Dodatkowa warstwa kosmetyków na skórze może powodować w połączeniu z wilgocią, jaka panuje między skórą a materiałem maseczki, powstawanie podrażnień i wydzielanie nadmiernej ilości sebum. Dlatego warto w sposób szczególny zadbać o skórę twarzy.

Przede wszystkim nie należy stosować zbyt często intensywnych zabiegów takich jak głębokie peelingi, które mogą przyczynić się do zaburzeń mikrobiomu skóry. Lepszym rozwiązaniem jest wybór delikatnych kosmetyków o właściwościach przeciwzapalnych oraz przeciwbakteryjnych. Zaleca się codzienne mycie twarzy z ich wykorzystaniem, które powinno być podstawą pielęgnacji skóry twarzy. Należy też postawić na zabiegi odżywcze oraz nawilżające, które oparte są o kosmetyki zawierające kwas hialuronowy. Dzięki temu po zabiegu skóra będzie nawilżona, a ponadto kwas hialuronowy wspomaga regenerację oraz odbudowę uszkodzonego naskórka. Chcąc dokładnie, a zarazem delikatnie oczyścić skórę, można zdecydować się na zabiegi wykorzystaniem kosmetyków ZO Skin Obagi, które zredukują widoczne pory, podrażnienia oraz wpłyną na zmniejszenie wydzielanego sebum.

W gabinecie kosmetycznym śmiało można wybierać zabiegi, takie jak maseczki głęboko oczyszczające lub nawilżające, zabiegi normalizujące skórę twarzy i odbudowujące warstwę lipidową. Warto również postawić na zabiegi redukujące ilość wydzielanego sebum i tonizujące skórę. Powyższe zabiegi dostępne są w gabinetach kosmetycznych i warto z nich korzystać, ponieważ specjaliści przeprowadzają je w oparciu o profesjonalne kosmetyki dobrej jakości oraz odpowiednie urządzenia, które zwiększają skuteczność ich działania.

Źródła:

https://ktomalek.pl/blog/pielegnacja-twarzy-jak-dbac-o-skore-pod-maseczka-ochronna/w-1595#jak-dbac-o-skore-pod-maseczka-ochronna

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/wplyw-maseczek-ochronnych-na-skore-twarzy,19690

https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2020/09/04/brak-bezposrednich-dowodow-na-zapobieganie-infekcji-przez-noszenie-maseczek.aspx

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.12.2020 08:54
Ja dostałam ciężkiego zapalenia zatok od zakładania tej samej maseczki
odpowiedz
hanka (Ocena: 5) 30.11.2020 19:40
o dzięki za polecenie. Spróbuje tych kosmetyków do rzeczywiścia zauważyłam że od początku pandemii pryszcze wyskakują mi dużo częściej. Gdzie kupujesz te kosmetyki ?
odpowiedz
tolka (Ocena: 5) 29.11.2020 17:16
wiadomo że maseczki trzeba nosic bo nas chronią. Ja miałam delikatny problem z wypryskami od noszenia ich ale zmieniłam kosmetyki na tołpa sebio i nie mam z tym już problemu
odpowiedz
Polecane dla Ciebie