Naukowcy wybrali najlepsze mleko roślinne dla naszego organizmu

W wyborze mleka już od jakiegoś czasu nie ograniczamy się tylko do tego, które pochodzi od krów.
Naukowcy wybrali najlepsze mleko roślinne dla naszego organizmu
fot. istock.com
18.11.2020
Katarzyna Lemanowicz

Jeszcze dobrych parę lat temu, nawet mleko kozie i jego przetwory były ciężko dostępne. Jeśli z jakiegoś powodu mleko zwierzęce tobie nie służy, masz pełną swobodę i różnorodność w wyborze ulubionego mleka roślinnego.

Mleko roślinne - jakie jest najlepsze?

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill, przeprowadzili badania nad produktami mlecznymi i doszli do wniosku, że choć mleko krowie cały czas jest najbogatsze jeśli chodzi o składniki odżywcze, to mleko sojowe jest zaraz na drugim miejscu. Do badania wykorzystano 4 najbardziej popularne mleka roślinne: migdałowe, kokosowe, sojowe ryżowe. Badanie miało na celu porównanie ich wartości odżywczych z mlekiem krowim. W badaniu tym nie wzięto pod uwagę całej otoczki produkcji mleka. Wpływu na środowisko uprawy roślin i w końcu wpływu na twój organizm. Tylko wartość odżywcza się liczyła. Nie oszukujmy się już od dawna wiadomo, że mleko sojowe nie jest najlepszym wyborem. Mleko sojowe zawiera też sporo składników antyodżywczych, które zmniejszają spożycie właśnie składników odżywczych i ograniczają trawienie.

Zobacz więcej: Najlepsze sposoby na dodanie Hygge do jesiennej codzienności

Mleko roślinne - które najlepsze

fot. istock.com

Które mleko roślinne wybrać?

Mleko ryżowe jest odpowiednie dla osób, które są uczulone na mleko zwierzęce i soję, niestety posiada dość mało składników odżywczych, i jednocześnie wysoką zawartość węglowodanów. Mleko migdałowe z kolei jest ciekawą opcją, ze względu na dość sporą zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych – pomocnych w walce ze zbędnymi kilogramami i zbyt wysoki poziomem cholesterolu. Jednak jeśli wybierasz mleko migdałowe musisz pomyśleć nad opcją uzupełnienia wartości odżywczych.

Mleko kokosowe ma zdecydowanie najmniej kalorii, ale też mało białka. Picie mleka kokosowego pomaga również w zwalczeniu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.

Zobacz więcej: 3 produkty, które natychmiast poprawią twój humor

Naukowcy Uniwersytetu McGill stwierdzili, że najlepiej jest podjąć więcej wysiłku w zrozumienie profilu odżywczego mleka na bazie roślin i ich metod przetwarzania i dostosować do własnych preferencji i do tego na czym aktualnie nam zależy. Badania te nie dały jasnej konkretnej odpowiedzi, które z przebadanych rodzajów mleka jest najlepsze. Każde ma swoje plusy i minusy. Wybierz ulubione i jeśli nie odczuwasz negatywnych skutków, pij na zdrowie!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie