6 sposobów jak oszukać pragnienie słodkiego

Te triki pomogą ci ograniczyć łaknienie cukru
6 sposobów jak oszukać pragnienie słodkiego
fot. istock.com
09.11.2020
Katarzyna Lemanowicz

Dobrze to znasz: od jutra nie jem słodyczy… Mijają dwa – trzy dni i twoje postanowienie przegrywa z żądzą czekolady, pysznego sernika, czy batonika?

Prawdą jest, że po zjedzeniu słodkiego wzrasta poziom serotoniny, która zapewnia wysoki poziom szczęścia. Ale chwile po tej dawce euforii przychodzą wyrzuty sumienia, że znowu poległaś i oddałaś się pokusie na słodkie!

Ignorowanie tych pragnień nie jest wcale takie proste, natomiast istnieją pewne sztuczki, dzięki którym skutecznie przechytrzysz chęć na słodkie.

Jak oszukać pragnienie słodkiego?

#1 Zjedz zdrowe śniadanie

Ten pierwszy posiłek w ciągu dnia dość często nadaje ton odżywczym wyborom na kolejne posiłki. Dla przykładu, słodkie płatki śniadaniowe to dużo węglowodanów i jeszcze więcej cukru. Dodatkowo mają niską zawartość błonnika, przez co poziom cukru we krwi gwałtownie rośnie, a następnie szybko spada, co może dość szybko prowadzić do apetytu na przekąski czy kolejne posiłki. Na śniadanie najlepiej zjedz posiłek, który łączy węglowodany i błonnik oraz białko, na przykład jajko sadzone na kromce chleba pełnoziarnistego z dodatkiem awokado.

#2 Słodkie przyprawy

Niektóre przyprawy mogą zaspokoić pragnienie słodkiego, trochę oszukać twój mózg, który będzie „myślał”, że jesz cukier. Badania wykazały, że cynamon pomaga w zmniejszeniu ochoty na cukier poprzez podniesienie poziomu cukru we krwi. Dodaj cynamon do owsianki, do grillowanego kurczaka, czy pieczonych warzyw. Innymi przyprawami kontrolującymi poziom cukru są goździki, imbir i kozieradka.

#3 Jedz warzywa

Czujesz, że musisz sięgnąć po coś słodkiego? Wybierz marchewkę, paprykę czy sałatkę z pomidorów i bazylii. Warzywa zawierają zdrowe źródło węglowodanów i błonnika. Wyrównują poziom cukru we krwi. Do każdego posiłku staraj się przemycić warzywa, postaw na zieloną sałatę, szpinak, jarmuż czy surówkę z młodej kapusty.

#4 Odwróć uwagę         

Kiedy czujesz pragnienie słodkiego, zacznij ćwiczyć – odgoń myśli od tej chęci zjedzenia czekolady. Jeśli jesteś akurat w pracy i nie masz możliwości wyskoczenia na trening, wstań od biurka, przejdź się, zrób herbatę, porozmawiaj z koleżanką z biurka obok. Jeśli to nie pomaga, spróbuj po prostu umyć zęby – uwierz nam nie będziesz miała później ochoty na słodkie, bo pasta do zębów zmienia smak.

Zobacz więcej: Chcesz schudnąć? - Jedz MAKARON!

#5 Wybierz zdrowy zamiennik

Kiedy czujesz, że potrzebujesz czegoś słodkiego, wybierz zdrowszą opcję. Postaw na owoce, zamiast cukru do herbaty wybierz stewię. Na przekąska, która spowalnia uwalnianie cukru i zapewnia uczucie sytości wybierz coś co łączy białko z węglowodanami.

Jak zrezygnować ze słodyczy?

fot. istock.com

#6 Więcej snu

Odpowiednia ilość snu optymalizuje poziom energii, zmniejsza apetyt i tym samym zmniejsza głód na słodkie. Kiedy jesteś zmęczona, grelina – hormon który jest określany hormonem głodu – wzrasta, a lektyna – hormon który odpowiedzialny jest za tłumienie apetytu zmniejsza się, co może prowadzić do chęci zjedzenia czegoś słodkiego. Upewnij się, że w miarę możliwości wysypiasz się i że jakość twojego snu też jest dobra.

Zobacz więcej: Zobacz co jeść, żeby raz na zawsze pozbyć się cellulitu

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie