Czy maseczki chronią tak samo przed grypą, jak i przed COVID-19?

Co o maseczkach mówią lekarze?
Czy maseczki chronią tak samo przed grypą, jak i przed COVID-19?
fot. istock.com
03.11.2020
Dominika Stanisławska

Jesień 2020 to prawdziwe wyzwanie dla naszego zdrowia. Do szalejącego koronawirusa należy dopisać grypę i zwykłe przeziębienie. Chociaż do tej pory nikt nie wymagał od nas noszenia maseczek podczas sezonu grypowe, ta jesień jest inna. Pojawia się pytanie, czy jeśli musimy je nosić, aby nie zarazić się COVID-19, to przed grypą też nas uchronią, jeśli będziemy ją mieli na twarzy? Co mówią lekarze na temat maseczek? Czy każda maseczka nadaje się do noszenia?
Zobacz więcej: Czy płyn do płukania jamy ustnej może zabić COVID-19?

Co mówią lekarze i eksperci ds. zdrowia publicznego?

Jak zauważają, te same metody, które mają powstrzymać koronawirusa działając także na grypę. Główna różnica polega na tym, że na grypę jest szczepionka. Co ciekawe, 17 badań opublikowanych w magazynie „Influenza and Other Respiratory Viruses”, dowiodło, że samo używanie maseczki nie chroni przed grypą. Aby naprawdę się nie zarazić poza maseczkami, trzeba pamiętać o higienie rąk oraz niedotykaniu twarzy. Inne badanie, które zostało opublikowane w magazynie „PLOS Pathogens” pokazuje niewielką różnicę w ochronie. Na 89 osób, które brały udział w badaniu, 33 z nich miały pozytywny wynik na grypę. Następnie ochotnikom kazano wydychać powietrze bez maseczki i z maseczką. 78% procent wydychało grypę mimo maseczki. Bez maseczki grypę wydychało 95%.
Następnie ochotnikom kazano wydychać powietrze bez maseczki i z maseczką.
fot. istock.com

Jaki rodzaj maseczki jest najlepszy?

Nie ma wątpliwości, iż najlepsze są maseczki chirurgiczne, jednak nie każdy ma taką maseczkę. Światowa Organizacja Zdrowia już w marcu o tym wiedziała, dlatego według ekspertów z WHO najlepszą maseczka to taka, która ma co najmniej trzy warstwy – na pewno będzie lepsza taka, niż żadna. Zaleca się także unikania maseczek, które stworzone są z rozciągliwych materiałów, maseczek wykonanych z gazy lub jedwabiu, ponieważ nie odfiltrują one zarazków. Co więcej lekarze zachęcają do szczepienia się na grypę, bo chociaż szczepionka nie chroni w 100% to zdecydowanie łagodzi przebieg grypy. Oznacza to, że więcej łóżek będzie dla osób z koronawirusem, a chorzy na grypę nie będą potrzebować hospitalizacji.
Zobacz więcej: Jedzenie w czasach pandemii, czyli jak COVID-19 wpłynął na zwyczaje okołożywieniowe Polaków?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie